2010-2020

Seymour Gitin Distinguished Professors:

Bruno CallegherUniversity of Trieste, “The Lost Coins and the Economy of Khirbet Qumran”

Edna SternIsrael Antiquities Authority, “Venetian Merchants in the Holy Land (Southern Bilād al-Shām) during Mamluk and Early Ottoman Rule”

Frerichs Annual Professor:

J.P. Dessel, University of Tennessee, Knoxville, “Rural Elites and Their Villages in the Late Bronze Age and Iron Age I”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Hannah RingheimUniversity of Edinburgh, “Merchants, Mercenaries and Migrants: Early Greeks and the Levant”

Emma WassermanRutgers University, “Beyond Monotheism: Early Christian Myths and Economies of Religious Exchange”

Ann ZimoUniversity of New Hampshire, “Bell Towers and Minarets: The Soundscape of the Levant in the Age of the Crusades”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Rachel Bernstein, Ben-Gurion University of the Negev, “Tel Masos and East Syrian Monasticism as Part of the Negev’s Monastic Diversity”

Jill Joshowitz, New York University, “From Patriarchs to Prophets: The Art of Biblical Figures in the Late Antique Synagogue”

George A. Barton Fellow:

Diklah Zohar, Independent Scholar, “Islamic-Christian Artistic Exchange: The Mosaics of Khirbet el Mafjar near Jericho as a Case Study”

Lydie T. Shufro Summer Research Fellow:

Elise FriedlandGeorge Washington University, “Sculptures of Roman and Byzantine Beth Shean/Scythopolis”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Raashid GoyalCornell University, “The Construction of Islamic Law: Compositional Analyses of Legal Traditions”

Marcia and Oded Borowski Research Fellow:

Kathleen ForsteBoston University, “An Archaeobotanical Investigation of Early Islamic Agricultural Economy in the Levant”

Glassman Holland Research Fellow:

Hannah Parow-Souchon, LVR Office for Heritage Management in the Rhineland, “Carinated Technology in the Levantine Aurignacian”

Fulbright Postdoctoral Research Fellow

Vivian A. LaughlinHebrew University of Jerusalem, “Serapis and Isis in Ancient Judea and Palestine”
 

ASOR’s William G. Dever Archaeological Fellowship for Biblical Scholars:

Lisa CleathGeorge Fox University

Johns Hopkins University-AIAR Undergraduate Archaeological Fellowship:

Luc Renaux, Johns Hopkins University

Seymour Gitin Distinguished Professors:

Timothy Lim, University of Edinburgh, “The Earliest Commentary on the Prophecy of Habakkuk”

Wolfgang Zwickel, Johannes Gutenberg Universität Mainz, “Publication of Kinneret II/1”

Frerichs Annual Professors:

Ann E. Killebrew, Pennsylvania State University, “The End of the Bronze Age in the Southern Levant: Crisis, Collapse and Transformation”

Oystein LaBianca, Andrews University, “The Southern Levant in La Longue Durée: A Global History Approach”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Celia Bergoffen, Fashion Institute of Technology, “The Cypriot Pottery from the Tandy Institute for Archaeology’s Excavations at Gezer”

Benjamin A. Saidel, East Carolina University, “Archaeological and Ethnohistorical Perspectives on the Autochthonous Sedentarization of the Negev Bedouin (1900-1948): An Example from the Abu Jabar Enclave”

Daniel Schindler, Elon University, “Late Roman Galilee: A Study of the Society and Economy”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Amy Karoll, University of California Los Angeles, “Between Collapse and Mobility: Quantifying Shifts in the Third Millenium B.C. Southern Levant”

Jacob Damm, University of California Los Angeles, “Conflict and Consumption: Foodways and Identity Negotiation in the Egyptian New Kingdom’s Levantine Empire”

Jill Marshall, Emory University, “Sacred Cities through Sacred Texts: Cities in Word and Stone in Early Christianity”

George A. Barton Fellow:

Rosanne Liebermann, Johns Hopkins University, “Brides, Prostitutes, and Witches: A Study of Gendered Identities in the Book of Ezekiel”

Lydie T. Shufro Summer Research Fellow:

Daniel Machiela, McMaster University, “The Aramaic Dead Sea Scrolls in the Context of Hellenistic Period Material Culture in Palestine”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Daniel Stulac, Duke University, “An Interdisciplinary Approach to the Destroyed City as Grazing Space: Chemical Soil Analysis and Interpretive Possibilities in the Book of Isaiah”

Marcia and Oded Borowski Research Fellow:

Elizabeth A. Murphy, Florida State University, “Roman Manufacturing and Trade in the Eastern Provinces: A Comparative Spatial Analysis Evaluating Models of ‘Periurban Industrial Quarters’ and ‘Urban Neighborhood Stores’”

Glassman Holland Research Fellow:

Micaela Sinibaldi, Kenyon Institute, “Settlement in Crusader Transjordan (1100–1189): a Historical and Archaeological Study”

ASOR’s William G. Dever Archaeological Fellowship for Biblical Scholars:

Heath Dewrell, Princeton Theological Seminary

AIAR-Jezreel Valley Regional Project (JVRP) Fellow:

Yotam Tepper, Israel Antiquities Authority

Johns Hopkins University-AIAR Undergraduate Archaeological Fellowship:

Michael Tritsch, Johns Hopkins University

Seymour Gitin Distinguished Professors:

Andrea Berlin, Boston University, “Beyond the Temple: Jewish Material Life from the Maccabees to the Revolt”

David Graf, University of Miami, “The History of the Nabataeans: Rome’s Arabian Client-Kingdom”

Frerichs Annual Professors:

Steven Fine, Yeshiva University, “A Carrousel of Color: Polychromy in Jewish Visual Culture in Late Antiquity”

Cynthia Shafer-Elliott, William Jessup University, “Household Archaeology at Tell Halif”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Aaron Brody, Pacific School of Religion and Graduate Theological Union, “The Material Religion of Judean Households: Contextual Analyses of Ritual Objects from Iron II Tell en-Nasbeh”

Rangar Cline, University of Oklahoma, “Sacred Travel in the Roman Empire and the Making of Christian Pilgrimage”

Megan Nutzman, Old Dominion University, “Asclepius and Elijah: Ritual Healing in Roman and Late Antique Palestine”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Alexander P. Brey, Bryn Mawr College, “The Caliph’s Prey: Hunting in the Visual Cultures of the Umayyad Empire”

Andrew Henry, Boston University, “Lord Have Mercy!: Liturgical Acclamations and Demonological Protection in Late Antiquity”

Ian Jones, University of California, San Diego, “Sugar Production and the Political Economy of the Southern Levant during the Ayyubid Period”

George A. Barton Fellow:

Michael Johnson, McMaster University, “Reexamining the Reconstruction of 1QHodayota Digitally: A Computer-Aided Reconstruction of the Placement of Fragment 10 in Column 7”

Lydie T. Shufro Summer Research Fellow:

Noah Kaye, Indiana University, “Defining the Boundary: Public Property in Hellenistic Gezer”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Daniel Waller, University of Groningen, “The Poetry of Magic: The Aramaic Incantation Bowls and the Late Antique Religious Imagination”

Marcia and Oded Borowski Research Fellow:

Geoffrey Ludvik, University of Wisconsin-Madison, “Production and Trade of Carnelian Beads in the Southern Levant: Comparing the EB IV/MB I and the MB II”

Glassman Holland Research Fellow:

Christopher Hale, British School at Athens, Knossos, “The Late Bronze Age to Iron I Pottery from Tell es-Safi/Gath, Area A”

Noble Group Fellow:

Hualong Mei, Harvard University, “Continuity and Discontinuity: Terminology and Conceptions of International Relations in the Levant in the Late Bronze Age and the Iron Age”

ASOR’s William G. Dever Archaeological Fellowship for Biblical Scholars:

Katherine Shaner, Wake Forest University

Johns Hopkins University-AIAR Undergraduate Archaeological Fellowship:

Elana Neher, Johns Hopkins University

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Isam Awwad, Independent Researcher: “Capitalizing Jerusalem – Mu’wiya’s Urban Vision 638-680”

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem: “Publication of the Field III Pottery and Small Finds of Tel Miqne-Ekron; Technological Study of Iron Age II Pottery in Jerusalem and Central Hills”

Miryam Brand, Independent Researcher: “Communal Identity in the Second Temple Period: Sin, Consequences, and the ‘Other’”

Baruch Brandl, Independent Researcher: “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron”; “Pre-Hellenistic Glyptic  from Tel Kedesh”; “The Scarabs from the Renewed Excavations at Tel Gezer”; “Tell el-Wawiyat Scarabs”; “The Glyptic from Iron Age I Ashkelon”

Eliot Braun, Independent Researcher: “Enhancing Knowledge of the Late Chalcolithic through Early Bronze Age Cultures of the Southern Levant through Explication and Interpretation of the Revealed Archaeological Record”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University: “New Discoveries in Ancient Metrics: The 54 CM Canaanite Cubit During the Bronze and Iron Ages in the Land of Israel”

Katia Cytryn-Silverman, Hebrew University of Jerusalem: “Tiberias Excavation Project: The Ancient City Center”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority: “The Amphora Stamps Imported in Hellenistic Samaria, as a Case Study of Supply as an Evidence for History”

Norma Franklin, Zinman Institute of Archaeology, University of Haifa: “The Jezreel Expedition’s Renewed Excavation of Greater Jezreel”

Garth Gilmour, CMJ-Israel, University of Oxford:  “Final Report of the Palestine Exploration Fund Excavations in the City of David, Jerusalem, from 1923 to 1925”

Rafi Greenberg, Tel Aviv University, “Tel Bet Yerah in the Early Bronze Age and Early Islamic Period”

Matthew Grey, Brigham Young University: “Jewish Priests and the Social History of Post-70 Palestine”

Felix Höflmayer, Austrian Academy of Sciences: “Tracing Transformations in the Southern Levant: From Collapse to Consolidation in the Mid-Second Millennium BC”

Morag M. Kersel, DePaul University: “License to Sell: The Legal Trade in Antiquities”

Ann E. Killebrew, Pennsylvania State University: “The Late Bronze – Early Iron Age Transition at Tel Miqne-Ekron”

Rona Avissar Lewis, Independent Researcher: “The Landscape of Hattin Archaeological Project”

Laura B. Mazow, East Carolina University: “Recognizing Choice and Technological Style in Bronze and Iron Age Textile Technologies: The Case of Fulling Wool”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique, Maison de l’archéologie et de l’ethnologie, Paris Ouest Nanterre La Défense, Paris: “Final Publication of the Yarmuth Excavations”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University: “Archaeology of Samaria”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem: “From Late Bronze Age City State to Iron Age Territorial Kingdom- Tel

Abel Beth Maacah in the Hula Valley as a Test Case”

Stephen Pfann, University of the Holy Land: “Methods in Building a Model Ancient Town or Village”

Valentine Roux, Centre de Recherche Francais à Jérusalem: “Social Networks and Diffusion of Ceramic Techniques”

Yorke M. Rowan, Oriental Institute, University of Chicago: The Galilee Prehistory Project; The Tel Yaqush Publication Project; The Eastern Badia Archaeological Project, Jordan

Benjamin Saidel, East Carolina University: “The ‘Obeidat Buildings in the Western Negev: An Example of Bedouin Architecture from the British Mandate Period”

Beatrice St. Laurent, Bridgewater State University: “Mu’awiya’s Jerusalem 638-680 CE”

Hamed J. Salem, Birzeit University: “Tell et-Tell: Renewed Archaeology and Rehabilitation Project”

Issa Sarie, Al-Quds University:  “Cultural Heritage and Peasantry Summer Farm Dwellings (manateer) in Palestine”

Yuri Stoyanov, University of Belgrade; University of London: “Medieval Christian and Islamic Heterodoxies in the Levant: Syncretistic Aspects of their Archaeological and Manuscript Legacy”

Hamdan M. Taha, Independent Researcher: “A Late Byzantine-Early Islamic Tomb at et-Taybeh, Palestine”

Joe Uziel, Israel Antiquities Authority: “New Insights into Jerusalem of the Bronze and Iron Ages”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology (DEI), Jerusalem & Amman; University of Wuppertal; Biblical Archaeology Institute, Wuppertal: “Mt. Zion Excavation Project of the DEI Jerusalem”

Anna de Vincenz, Independent Researcher: “Final Report II-III of the Nesher-Ramla Quarry: Early Roman and Late Byzantine-Umayyad Ceramics from Ritual Pools, Hiding Complexes and Toms. Byzantine Ceramics from the Church; “Jaffa Publication Project: Ottoman Ceramics and Porcelain from Various Excavations in Jaffa: Tzorfim and Roslan Street, Meraguza Street, the Greek Market”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority: “Tandy Institute of Archaeology Tel Gezer Excavations: Publication Phase”

Post-Doctoral Fellows

Margaret E. Cohen, The Jezreel Valley Regional Project: “Produce of the Fields and Trees of the Forest: The Politics of Food on the Edge of the Jezreel Valley”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority: “Excavations at the Prehistoric and Protohistoric Site of Eshta’ol – Area G, H and J”

Aaron Greener, University of Haifa: “Stoneworking during the Chalcolithic and Early Bronze Age of the Southern Levant – A Socio-Technical View from Tel Megiddo East”

Rafael Lewis, University of Haifa: “Continuity and Change in the Fortifications on Mount Zion, Jerusalem”

Katharina Streit, Hebrew University of Jerusalem: “The Southern Levant at the Transition from the Middle to the Late Bronze Age – Continuities and Discontinuities in Material Culture”; “Final Publication of: ‘Ein el-Jarba – a Wadi Rabah Site in the Jezreel Valley and Its Transregional Interactions’”

Research Fellows

Deborah R. Cassuto, Bar Ilan University: “The Fabric of Society: Textile Production in the Southern Levant”

Conn Herriott, Hebrew University of Jerusalem: “Ritual and Belief in the Epipalaeolithic-Neolithic Transition: Archaeology and the Behavioural Ecology of Religion”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem: “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Nadia Bladt Knudsen, Tel Aviv University: “Early Bronze Age Zoomorphic Figurines of the Levant”

Shulamit Miller, Hebrew University of Jerusalem: “Luxury, Prestige and Grandeur: the Mansions and Daily Life of the Social Elite of Judaea-Palestine during the 1st-6th c. C.E.”

Liat Naeh, Hebrew University of Jerusalem: “Local Art in the Southern Levant in Light of Middle Bronze Age Bone-Inlaid Boxes of the Geometric Family”

Ghassan Nagagreh, Université Paris I Panthéon-Sorbonne and Université Paris Nanterre: “Cultural Continuity in Late Bronze- Early Iron Age Palestine, Ceramic Typology and Settlement Patterns”

Claire Pfann, University of the Holy Land: “Abraham, Sarah and Hagar: An Ancient Family with Contemporary Challenges”

 

Seymour Gitin Distinguished Professor:

Gary Knoppers, University of Notre Dame, “Research for a Coauthored (Oded Lipschits) Commentary on Ezra Nehemiah for the International Hermeneia Series”

Frerichs Annual Professor:

Steven Ortiz, Southwestern Baptist Theological Seminary, “The Transformation of a Border City–Shifting Identity and Affiliation: Tel Gezer as a Case Study”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Benjamin Dolinka, Israel Antiquities Authority, “International Trade and Local Production: The Archaeology and Socio-Economic History of the Middle Islamic Pottery from Jerusalem and Its Rural Hinterland (ca. 1100–1650)”

Alexander Hollman, University of Washington, “Magica Levantina”

Alexandra Ratzlaff, University of Haifa, “Late Antique Maritime Trade and Economy along the Central Levantine Coast”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Melissa Cradic, University of California, Berkeley, “Transformations in Death: Funerary Practices and Personhood in the Bronze Age Levant”

Robert S. Homsher, Harvard University, “Complex Societies and Environmental Dynamics Through Time: Insights from the Bronze Age Near East”

George A. Barton Fellow:

Megan Boomer, University of Pennsylvania, “Landscapes of Salvation: Architecture and Memory in the Latin Kingdom of Jerusalem”

Lydie T. Shufro Summer Research Fellow:

Joseph Lam, University of North Carolina, Chapel Hill, “How Sacrifice Became Atoning”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Daniel Schindler, University of North Carolina, Chapel Hill, “Late Roman and Byzantine Galilee: A Provincial Case Study from the Perspective of Imported and Common Pottery”

Marcia and Oded Borowski Research Fellow:

Irene Romano, University of Arizona, “The Marble Head of ‘Alexander the Great’ in the Context of Hellenistic and Roman Beth Shean and Modern Israel”

Glassman Holland Research Fellow:

Felix Hoeflmayer, Austrian Academy of Sciences, “Radiocarbon Dating and Middle Bronze Age Relations with Egypt”

Noble Group Fellows:

Sun Yue, Shandong University, “Recitation of the Past in the Hebrew Bible and Chinese Historical Works: A Crosstextual Reading of the Book of Kings and The Grand Scribe’s Records”

Yu Zhang, Shandong University, “Cultural Interaction between Canaan and Egypt in the Late Bronze Age: Cultic Interaction at Beth Shean as a Case Study”

Wang Huan, Sichuan University, “Religious Syncretism in Ptolemaic Egypt”

Wen Hua Shi, Independent Researcher, “The Historical Jesus’ Identity as a Galilean”

Zhao Feng, China National Silk Museum, “The Comparison of Silk Textiles Found in Israel and China”

CAORC Andrew W. Mellon Mediterranean Regional Research Fellowship (AIAR and CAARI):

Nir Shafir, University of California, Los Angeles, “The Road from Damascus: Mobility, Material Culture, and the Redefinition of Islam in an Ottoman Holy Land, 1620-1720”

ASOR’s William G. Dever Archaeological Fellowship for Biblical Scholars:

Jill Marshall, Wingate University, “Women’s Religious Activity in the Archaeological Record of Roman-era Judea and Galilee”

AIAR-JVRP Digital Archaeology Fellow:

Adam Prins, Durham University, “Establishing a Digital Archaeology Lab at the Albright Institute”

Associate Fellows

Senior Fellows

Isam Awwad, Independent Researcher: “Jerusalem in the Early Umayyad Period”

Isam Awwad is currently the team leader for the Great Mosque Restoration Project in Sana’a, Yemen (though on hold due to the current situation there), with the Cultural Heritage Unit of the Social Fund for Development. From 1977-2005 he was the Resident Architect of al-Aqsa Mosque and Dome of the Rock.

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem: “Publication of the Field III Pottery and Small Finds of Tel Miqne-Ekron; Technological Study of Iron Age II Pottery in Jerusalem and Central Hills”

Miryam Brand, Independent Researcher: “Communal Identity in the Second Temple Period: Sin, Consequences, and the ‘Other’”

Baruch Brandl, Independent Researcher: “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron”; “Pre-Hellenistic Glyptic  from Tel Kedesh”; “The Scarabs from the Renewed Excavations at Tel Gezer”; “Tell el-Wawiyat Scarabs”; “The Glyptic from Iron Age I Ashkelon”

Eliot Braun, Independent Researcher: “Enhancing Knowledge of the Late Chalcolithic through Early Bronze Age Cultures of the Southern Levant through Explication and Interpretation of the Revealed Archaeological Record”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University: “New Discoveries in Ancient Metrics: The 54 CM Canaanite Cubit During the Bronze and Iron Ages in the Land of Israel”

Jeffrey Chadwick is Jerusalem Center Professor of Archaeology and Near Eastern Studies, and Religious Education Professor of Church History and Jewish Studies.

Katia Cytryn-Silverman, Hebrew University of Jerusalem: “Tiberias Excavation Project: The Ancient City Center”

Katia Cytryn-Silverman specializes in Islamic archaeology, and is a lecturer at both the Institute of Archaeology and the Department of Islamic and Middle Eastern Studies at the Hebrew University. Since 2009 she has directed the New Tiberias Excavation Project at the Sea of Galilee.

Robert W. Daniel, University of Cologne: “Magica Levantina”

Robert W. Daniel is a specialist in Classical Philology at the University of Cologne. He was the Curator of the Papyrus Collection at the Institute of Archaeology at the University of Cologne from 2000-2015, and has received a research grant from the German Research Foundation (DFG) for the Magica Levantina project, with the aim of creating an edition of a corpus of Greek magical texts inscribed on lead.

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority: “The Amphora Stamps Imported in Hellenistic Samaria, as a Case Study of Supply as an Evidence for History”

Gerald Finkielsztejn is a Senior Archaeologist for Excavations and Research with the Israel Antiquities Authority.

Norma Franklin, Zinman Institute of Archaeology, University of Haifa: “The Jezreel Expedition’s Renewed Excavation of Greater Jezreel”

Norma Franklin is co-director of The Jezreel Expedition with Jennie Ebeling, sponsored by the Zinman Institute of Archaeology at Haifa University and University of Evansville.

Shimon Gibson, University of the Holy Land and University of North Carolina at Charlotte: “Archaeology and Nineteenth Century Photography in the Middle East”

Shimon Gibson is currently Visiting Professor of History and Archaeology in the Department of History at the University of North Carolina at Charlotte. Since 2000, he has been head of the Archaeology Department at the University of the Holy Land.

Garth Gilmour, CMJ-Israel, University of Oxford:  “Final Report of the Palestine Exploration Fund Excavations in the City of David, Jerusalem, from 1923 to 1925”

Garth Gilmour is the Director of CMJ-Israel and a Research Associate in the Department of Archaeology at the University of Oxford.

Morag M. Kersel, DePaul University: “License to Sell: The Trade in Holy Land Antiquities”

Morag M. Kersel is an Associate Professor in the Department of Anthropology at DePaul University, as well as Affiliated Faculty at the Center for Art, Museum, and Cultural Heritage Law at DePaul College of Law. She currently co-directs several field projects: Landscapes of the Dead Survey Project, Dead Sea Plain, Jordan with Austin C. Hill; Excavations and Survey, Galilee Prehistory Project, Israel with Yorke M. Rowan; and the Follow the Pots Project, Dead Sea Plain, Jordan with Meredith S. Chesson and Austin C. Hill.

Ann E. Killebrew, Pennsylvania State University: “Tel Miqne-Ekron during the Late Bronze and Iron Ages”

Ann E. Killebrew is an Associate Professor of Classics and Ancient Mediterranean Studies, Jewish Studies, and Anthropology at The Pennsylvania State University. Since 2010 she has co-directed the Tel Akko Total Archaeology Project.

Rona Avissar Lewis, Independent Researcher: “The Landscape of Hattin Archaeological project, Horvat el- Kankuzah”

Laura B. Mazow, East Carolina University: “On Reconstructing Textile Technologies, Technological Style and the Transfer of Technological Knowledge”

Laura B. Mazow is an Associate Professor in the Department of Anthropology at East Carolina University.

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique, Maison de l’archéologie et de l’ethnologie, Paris Ouest Nanterre La Défense, Paris: “Final Publication of the Yarmuth Excavations”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University: “Archaeology of Samaria”

Hani Nur el-Din is Professor of Archaeology at the Institute of Archaeology at al-Quds University.

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem: “The Study and Publication of the Iron Age IIA Ceramic Assemblage from Tel Rehov”

Nava Panitz-Cohen co-directs the Tel Abel Beth Maacah excavations with Robert Mullins. She is editor of the Qedem Monograph Series of the Institute of Archaeology at Hebrew University.

Stephen Pfann, University of the Holy Land: “Frontiers in Deciphering and Dating Ancient Manuscripts and Inscriptions”

Valentine Roux, Centre de Recherche Francais à Jérusalem: “Social Networks and Diffusion of Ceramic Techniques”

Yorke M. Rowan, Oriental Institute, University of Chicago: “The Galilee Prehistory Project; The Tel Yaqush Publication Project; The Eastern Badia Archaeological Project, Jordan”

Benjamin Saidel, East Carolina University: “Putting Down Roots: An Ethnoarchaeological and Ethnohistoric Study of Bedouin Sedentarization in the Environs of Tel el-Hesil”

Beatrice St. Laurent, Bridgewater State University: “Mu’awiya’s Jerusalem 638-680 CE”

Hamed J. Salem, Birzeit University: “Tell et-Tell: Renewed Archaeology and Rehabilitation Project”

Issa Sarie, Institute of Archaeology, Al-Quds University:  “Cultural Heritage and Peasantry Summer Farm Dwellings (manateer) in Palestine”

Yuri Stoyanov, University of Belgrade; University of London: “Medieval Christian and Islamic Heterodoxies in the Levant: Syncretistic Aspects of their Archaeological and Manuscript Legacy”

Hamdan M. Taha, Independent Researcher: “A Late Byzantine-Early Islamic Tomb at Taybeh, Ramallah”

Hamdan M. Taha is a cultural heritage expert, and in 2014 retired from his post as Deputy Minister in the Palestinian Authority’s Ministry of Tourism and Antiquities (MOTA).

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology (DEI), Jerusalem & Amman; University of Wuppertal; Biblical Archaeology Institute, Wuppertal: “Mt. Zion Excavation Project of the DEI Jerusalem”

Anna de Vincenz, Independent Researcher: “Final Report II-III of the Nesher-Ramla Quarry: Early Roman and Late Byzantine-Umayyad Ceramics from Ritual Pools, Hiding Complexes and Toms. Byzantine Ceramics from the Church; “Jaffa Publication Project: Ottoman Ceramics and Porcelain from Various Excavations in Jaffa: Tzorfim and Roslan Street, Meraguza Street, the Greek Market”

Benjamin Wold, Trinity College, Dublin

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority: “Renewed Excavations at Tel Gezer”

Post-Doctoral Fellows

Margaret E. Cohen, The Jezreel Valley Regional Project: “Metal Objects from a Late Bronze Age Tomb at Megiddo”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority: “Excavations at the Early Bronze Age Site of Eshta’ol”; “Circular Storage Structures in the Southern Levant and the Initial Stages of Urbanization in the Southern Levant (PEQ)”; “Excavations at the Middle Bronze Age Site of Muntar el-­Abiad in the Beth Shean Valley”

Aaron Greener, University of Haifa: “Stone Tools for Biblical Coppersmiths: The Unexplored Stone Assemblage of the Early Iron Age Copper Site at Timna”

Rafael Lewis, University of Haifa: “Continuity and Change in the Fortifications on Mount Zion, Jerusalem”

Research Fellows

Rachel Ben Dov, Independent Researcher: “Tel Miqne-Ekron during the Late Bronze Age”

Deborah R. Cassuto, Bar Ilan University: “The Fabric of Society: Textile Production in the Southern Levant”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem: “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Nadia Bladt Knudsen, Tel Aviv University: “Early Bronze Age Zoomorphic Figurines of the Levant”

Shulamit Miller, Hebrew University of Jerusalem: “Luxury, Prestige and Grandeur: the Mansions and Daily Life of the Social Elite of Judaea-Palestine during the 1st-6th c. C.E.”

Ghassan Nagagreh, Université Paris I Panthéon-Sorbonne

Claire Pfann, University of the Holy Land: “Too Many Marys: Unravelling the Knot of Tangled Identities in the Gospels”

Seymour Gitin Distinguished Professors:

Paul Flesher, University of Wyoming, “Mosaics and Palestinian Targums: Torah, Temple and Sacrifice in the Synagogues of Sepphoris and Beth Alpha”

Beatrice St. Laurent, Bridgewater State University, “Mu’awiya’s Jerusalem 638-680 CE”

Annual Professor:

Jennie Ebeling, University of Evansville, “New Light on Jezreel: Analysis and Publication of the 2012-2015 Seasons”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Erin Darby, University of Tennessee, “Ein Hazeva at the Crossroads: An Iron Age Fort on the Edge of Empire”

Aaron Koller, Yeshiva University, “P. Amherst 63 and Middle Aramaic”

Rebecca Martin, Boston University, “Final Report of Tel Dor Areas D1-D4”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Aaron Greener, Bar-Ilan University, “Function, Typology, and Symbolism of the Ground Stone Tools from the Arabah Copper Production Sites”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Ann Zimo, University of Minnesota, “The Landscapes of the Muslims in the Kingdom of Jerusalem in the 13th Century”

Timothy B. Sailors, Eberhard-Karls-Universität Tübingen, “Early Christian Literature Preserved in Languages of the Christian Near East”

Jeremy Pearson, University of Tennessee, “A Grudging Acceptance: Reconsidering Muslim-Jewish-Christian Relations in the Crusader States”

George A. Barton Fellow:

Heather Parker, Johns Hopkins University, “The Palaeography of the Alphabet Scripts of the Levant in the First Half of the First Millennium B.C.E.”

Lydie T. Shufro Summer Research Fellow:

Kyle McCarter, Johns Hopkins University, “Collation and Imaging of Iron Age Inscriptions”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

George Anthony Keddie, The University of Texas at Austin, “The Archaeology of Inequality in Herodian Judaea: Socio-Economic, Political and Cultural Transformations”

Marcia and Oded Borowski Research Fellow:

Yael Rotem, Tel Aviv University, “Tel Yaqush and the Nahal Tabor Cemetery in the Early Bronze Age I-II: The Narrative of a Village in the Central Jordan Valley at the Transition to Urban Life”

Reuben and Edith Hecht Fellow:

Shlomit Bechar, The Hebrew University of Jerusalem, “The Transition from the Middle Bronze Age to the Late Bronze Age in Northern Israel”

Glassman Holland Research Fellow:

Alessandra Angeloni, Department of Architecture, Università degli Studi di Firenze, “Interpretation of Wall Stratigraphy for the Analysis of the Archaeological Context of the Holy Sepulchre in Jerusalem”

Noble Group Fellows:

Haifeng Li, Southwest University, Chongqing, “The Economic Activities for the Movable Property in the Old Babylonian Period”

Xiaowen Shi, Independent Scholar, “Villages in Middle Bronze Anatolia”

Wu Xin, University of Pennsylvania, “Manuscript of a Monograph: Kyzyltepa and Life on the Frontier of the Achaemenid Empire”

Yongsheng Chen, Ocean University of China/Brown University, “A Comparative Study between Ancient Chinese Writing and Egyptian Hieroglyphs: A Words’ Recording Method Perspective”

Lihong Song, Nanjing University, “Mosaics in the Synagogues of Ancient Palestine”

Shoufu Jin, Capital Normal University, “The Art of Hearing in ancient Egypt”

CAORC Andrew W. Mellon Mediterranean Regional Research Fellowship (AIAR and CAARI):

Lisa Mahoney, DePaul University, “The Art of Statecraft in the Latin Kingdom”

The William G. Dever Archaeological Fellowship for Biblical Scholars:

Tom Blanton, Lutheran School of Theology at Chicago, “The Roles of Mercantile Exchange, Reciprocity, and Redistribution in Early Christian Assemblies”

 

Seymour Gitin Distinguished Professor:

Mark Hamilton, Abilene Christian University, “Divine Kingship in Ancient Israel”

Penelope Mountjoy, British School at Athens, “Mycenaean IIIC Decorated Pottery in Cyprus and the South Levant”

Annual Professor:

Hagith Sivan, The University of Kansas, “In the Shade of Our Ancestors: Jewish Childhood in Antiquity”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Melissa Rosenzweig, University of Chicago, “The Environmental Impact of Assyrian Imperialism in Northwestern Israel”

Kate Birney, Wesleyan University, “Alexander’s Ashkelon: Ashkelon/Ascalon in the Hellenistic Period”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Deborah R. Cassuto, Bar-Ilan University, “The Fabric of Society: Textile Production Workshops in the Southern Levant – a Case Study from Iron Age Tell es-Safi/Gath”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Laura E. Wright, Johns Hopkins University, “Continuity and Discontinuity in the LB IIB/Iron I Transition: Glyptic Technology and Iconography”

Drew Longacre, University of Birmingham, “The Dead Sea Exodus Scrolls: Physical Reconstructions”

Aaron Greener, Bar-Ilan University, “Ground Stone Tools from the Timna Valley Copper Production Sites”

Noble Group Fellows:

Dantong Guo, Northeast Normal University, “The Relationships between Egypt and Canaan in the Bronze Age”

Liang Yu, Regent College of UBC, Vancouver, Canada, “A Comparative Study of the Views of Time in the Old Testament, the Ancient Near Eastern Cultures Related with the O. T., and Ancient Chinese Culture”

Hui Liang, Zhejiang University, “Reading the Ten Commandments in China (635-1949): A Cross-cultural Reflection on Jewish Exegesis and Chinese Classical Scholarship”

Youngfeng Cao, Sabah Theological Seminary, “Desert Motif in the Hebrew Bible”

Glassman Holland Research Fellow:

Zoltan Niederreiter, Eotvos Lorand University Budapest, “Imagery of the Divine World: A Classification of Neo-Assyrian and Neo-Babylonian Divine Figures”

George A. Barton Fellow:

Ron Shimelmitz, University of Haifa, “Commoditization and Fragmented Solidarity in the Late-Prehistoric Communities”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Jacqueline Vayntrub, University of Chicago, “Proverbs and the Limits of Poetry”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “Analyzing the Results of the Archaeological Excavations at Khirbet Beit Bassa in Bethlehem”

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Publication of the Khirbet Shuwaykeh Cultural Materials”

Rodney Aist, St. George’s College, Jerusalem, “From Topography to Text: The Image of Jerusalem in the writings of Adomnán and Bede”

Isam Awwad, “The Al-Haram Al-Sharif in the Early Ummayyad Period”

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem, “Tel Miqne Iron I Pottery from Field III – Small Finds from Tel Miqne-Ekron”

Miryam Brand, Independent Researcher, “Theological Shift and Political Circumstances: The Breakdown of National Identity and its Reflection in Second Temple Theology”

Eliot Braun, Independent Researcher, “The Transition from Late Chalcolithic to Early Bronze I in the Southern Levant”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) During the Iron Age IIB”

Katia Cytryn-Silverman, Hebrew University of Jerusalem, “Multi-Cultural Tiberias”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita), “Philistine Material Culture of the Iron Age I at Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn, “The Imports of Amphoras as a Source for the History of Hellenistic Samaria”

Norma Franklin, University of Haifa, “The Excavation and History of Tel Jezreel”

Shimon Gibson, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Building Works of Constantine the Great at Mamre, Hebron and Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “The Palestine Exploration Fund Excavations on the Hill of Ophel, Jerusalem, directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923-1925. Final Report”

Morag Kersel, DePaul University, “Objects of Affection? Investigating the Demand for Archaeological Objects from the Holy Land”

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “Craft Specialization and Division of Labor in the Late Prehistory of the Southern Levant”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique (France), “The Emergence of City-states in the Southern Levant, as Seen from Tel Yarmuth and Tell es-Sakan”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “The Pre-Classical Period in the Village of Sabaste/ Samaria”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age IIA Stratigraphy and Pottery of Tel Rehov”; and “Excavations at Tel Abel Beth Maacah”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “Radiocarbon Tests Applied to Manuscripts Bearing Dates: In Pursuit of a More Precise Dating Method for Carbon Based Objects and Manuscripts”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “Did Samuel Write the Exodus?”

Yorke Rowan, Oriental Institute, University of Chicago, “New Data on the Chalcolithic Period: Marj Rabba and the Galilee Prehistory Project”

Benjamin Saidel, East Carolina University, “Ethnoarchaeological Investigations at Nahal Be’erotayim West”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Tell Qila (Kiela): Archaeology and the Cultural Heritage Management Project”

Karen Stern, Brooklyn College, City University of New York, “Graffiti and the Forgotten Jews of Late Antiquity”

Yuri Stoyanov, University of London, “Medieval Christian and Islamic Heterodoxies in the Levant – Syncretistic Aspects of their Archaeological and Manuscript Legacy”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, Ramallah, “A Late Byzantine-Early Arab Tomb at St. Khader, Taybeh”

Joe Uziel, Israel Antiquities Authority, “The Tel Nagila Publication Project”

Dieter Vieweger, Deutsches Evangelisches Institut für Altertumswissenschaft des Heiligen Landes, “Gadara Regional Project: Excavation of the 5000-Year History of Tall Zira‘a and Exploration of the Wadi el-‘Arab in Northern Jordan”

Anna de Vincenz, Independent Researcher, “A Comparison of Ottoman Ceramic Material from Jaffa and Jerusalem”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “Renewed Excavations at Tel Gezer”

Ziony Zevit, American Jewish University, “Seeing God(s) in Temples, the Heavens, and in Model Shrines: A Problem in Ancient Metaphysics”

Post-Doctoral Fellows

Margaret E. Cohen, The Jezreel Valley Regional Project, “Some Jewelry from Middle Bronze Age Burials at Megiddo”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority, “The Early Bronze Age Site of Ashqelon Barne’a – Publication of a Large-Scale Excavation Conducted under the auspices of the IAA”

Rona Avissar Lewis, Independent Researcher, “The Archaeology of Children”

Rafael (Rafi) Lewis, University of Haifa, “The Mamluk Siege of Montfort”

Issa Sarie, Al-Quds University, [Project Title TBD]

Research Fellows

Shlomit Bechar, Hebrew University of Jerusalem, “Architectural features dated to the end of the MBA and the beginning of the LBA in Northern Israel”

Rachel Ben-Dov, Independent Researcher, “Tel Miqne-Ekron during the Late Bronze Age”

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron/Pre-Hellenistic Glyptics from Tel Kedesh”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem, “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Shulamit Miller, Hebrew University of Jerusalem, “Luxury, Prestige and Grandeur: the Mansions and Daily Life of the Social Elite of the Roman Near East during the 1st-6th c. CE”

Ghassan Nagagreh, Independent Researcher, “Iron Age (1200-1000 B.C) Settlement Patterns in the Highlands of Palestine”

Claire Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “Marginalization in New Testament Narratives: Issues of Gender and Ethnicity in the Gospels and the Acts of the Apostles”

Ross Voss, Hebrew Union College, “The Iron II Stratigraphy of the Dan Sacred Precinct”

Yuming Wong, Independent Researcher, “A Biblical Study on the Ethnic Culture and Community Identity of the Judean Exiles in Babylonia”

Abeer Zayyad, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “Byzantine Jerusalem”

 

Seymour Gitin Distinguished Professor:

Ziony Zevit, American Jewish University, “Seeing God(s) in Temples, the Heavens, and in Model Shrines: A Problem in Ancient Metaphysics”

Anatoly Khazanov, University of Wisconsin-Madison, “Eurasian Steppe Nomads in the Military History of the Near East”

Annual Professor:

Tzvi Abusch, Brandeis University, “Corpus of Mesopotamian Anti-Witchcraft Rituals”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Yorke Rowan, Oriental Institute, University of Chicago, “New Data on the Chalcolithic Period: Marj Rabba and the Galilee Prehistory Project”

Christopher Rollston, George Washington University, “Royal Assassinations in the Ancient Near East”

Ann Killebrew, Pennsylvania State University, “Tel Miqne-Ekron during the Late Bronze Age”

Linda Meiberg, University of Pennsylvania, “The Philistines and their Neighbors in the Iron Age I: A Study of Cultural Interaction through Stylistic and Petrographic Analyses of Philistine Decorated Pottery”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Deborah R. Cassuto, Bar-Ilan University, “The Fabric of Society: Textile Production Workshops in the Southern Levant – a Case Study from Iron Age Tell es-Safi/Gath”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Andrea Creel, University of California-Berkeley, California, “Desert Devotions: Ritual Deposition, Storage and Disposal in the Iron Age Wilderness of the Southern Levant”

Laura E. Wright, Johns Hopkins University, “Continuity and Discontinuity in the LB IIB/Iron I Transition: Glyptic Technology and Iconography”

Noble Group Fellows:

Dong Xia Yuan, Shandong University, “Pagan Monotheism in the Late Ancient and Early Islamic Near East”

Haihua Tian, Sichuan University, “Polytheism and Monotheism: Reading the First Commandment in the Chinese Context”

Yuhong Wu, Northeast Normal University, “Who is Who in UR III Dynasty”

Yinglan Zhang, Shaanxi Provincial Office of Cultural Heritage, “Comparative Study of Origins of Cavalry in Ancient Near East, Mongolia and China”

Glassman Holland Research Fellow:

Krzysztof Nowicki, Polish Academy of Sciences, “Migrations or Acculturations? Relationship between settlement changes in the Aegean and the Levant during the Chalcolithic/Early Bronze (3800-3000 BC) and the Late Bronze/Early Iron Age (1200-1000 BC) transition”

George A. Barton Fellow:

Ashley Arico, Johns Hopkins University, “The Context of Ancient Egyptian Statuary in the Southern Levant”

E. Hecht Fellow:

Shulamit Miller, Hebrew University of Jerusalem, “Luxury, Prestige and Grandeur: the Mansions and Daily Life of the Social Elite of the Roman Near East during the 1st-6th c. CE”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “Analyzing the Results of the Archaeological Excavations at Khirbet Beit Bassa in Bethlehem”

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Publication of the Khirbet Shuwaykeh Cultural Materials”

Rodney Aist, St. George’s College, Jerusalem, “The Manuscript Drawings of Adomnan of Iona (d. 704 CE)”

Carolina Aznar, St. Louis University (Madrid Campus), “Tel Regev and the Southern Plain of Akko”

Rachel Ben-Dov, Independent Researcher, “Tel Miqne-Ekron during the Late Bronze Age”

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem (Miqne Fellow), “Analysis of Iron Age I Pottery from Tel Miqne Field III”

Miryam Brand, Independent Researcher, “Theological Shift and Political Circumstances: The Breakdown of National Identity and its Reflection in Second Temple Theology”

Eliot Braun, Independent Researcher, “Early Bronze Age I Studies, Chronology and Foreign Relations”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) during the Iron Age IIB”

Katia Cytryn-Silverman, Hebrew University of Jerusalem, “Multi-Cultural Tiberias”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita) (Miqne Fellow), “Philistine Material Culture of the Iron Age I at Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Norma Franklin, University of Haifa, “The Excavation and History of Tel Jezreel”

Shimon Gibson, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “The Palestine Exploration Fund Excavations on the Hill of Ophel, Jerusalem, directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923-1925. Final Report”

Morag Kersel, DePaul University, “Objects of Affection? Investigating the Demand for Archaeological Objects from the Holy Land”

Ann Killebrew, Pennsylvania State University, “Tel Miqne-Ekron during the Late Bronze Age”

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “Craft Specialization and Division of Labor in the Late Prehistory of the Southern Levant”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique (France), “The Early Bronze Age Urbanization Process as Seen from Tel Yarmuth, Tell el Fâr‘ah and Tell es-Sakan”

Eric A. Mitchell, Southwestern Baptist Theological Seminary, “Gezer Survey”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Archaeology of Jerusalem between Facts and Theories”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age IIA Stratigraphy and Pottery of Tel Rehov”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “Unity and Diversity among the Dead Sea Scrolls: Scripts, Calendars and Rule Books”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “Did Samuel Write the Exodus?”

Susan Rotroff, Washington University in St. Louis, “Athenian Red-Figure Pottery and the Chronology of Late Archaic Athens”

Benjamin Saidel, East Carolina University, “Ethnoarchaeological Investigations at Nahal Be’erotayim West”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Kh. Siya: A Byzantine Village in the Central Mountains of Palestine”

Karen Stern, Brooklyn College, City University of New York, “Graffiti and the Forgotten Jews of Late Antiquity”

Yuri Stoyanov, University of London, “A Comprehensive Analysis and Cataloguing of the Religious Manuscripts and Texts in the Qosababayean Family Archives, Jerusalem”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, Ramallah, “Excavations at Bir el-Hammam, Mount Gerizim”

Joe Uziel, Israel Antiquities Authority, “The Tel Nagila Publication Project”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, Jerusalem, “Gadara Region Project: Excavation of the 5000-Year History of Tall Zira‘a and Exploration of the Wadi el-‘Arab in Northern Jordan”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “Final Report on Yizhar Hirschfeld’s Excavations at Tiberias”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Tandy Institute for Archaeology Excavations at Tel Gezer”

Ziony Zevit, American Jewish University, “Seeing God(s) in Temples, the Heavens, and in Model Shrines: A Problem in Ancient Metaphysics”

Post-Doctoral Fellows

Rona Avissar, Independent Researcher, “Children’s Activities and Living Spaces in the Archaeological Settlements”

Rafi Lewis, Independent Researcher, “The Battle of Arsuf Archaeological Survey”

Issa Sarie, Al-Quds University, “Tracing the Roots of Violence through Past Population Skeletal Remains”

Research Fellows

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron/Pre-Hellenistic Glyptics from Tel Kedesh”

Daniel Fisher, University of California, Berkeley, “Memories of the Ark: Cultural Memory, Material Culture, and the Construction of the Past in Biblical Societies”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem, “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Shulamit Miller, Hebrew University of Jerusalem, “Luxury, Prestige and Grandeur: the Mansions and Daily Life of the Social Elite of the Roman Near East during the 1st-6th c. CE”

Claire Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Levites in the Late Second Temple Period: Their Presence and Social Function in Israel and the Diaspora”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Publication of Ashkelon 6: Canaanite Gates and Fortifications”

Joshua T. Walton, Ashkelon Excavation Project, “The Regional Economy of Southern Levant in the 8th-7th Centuries BCE”

Abeer Zayyad, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “The Coins of the Al-Aqsa Museum”

Ann Zimo, University of Minnesota, “Muslims in the Landscape: A Social Map of the Kingdom of Jerusalem in the 13th Century”

Alexander Zukerman, Independent Researcher (Miqne Fellow), “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne-Ekron”

Seymour Gitin Distinguished Professor:

Lawson Younger, Trinity International University – Divinity School, Deerfield, Illinois, “The History and Culture of the Arameans in the Iron Age”

Michael Satlow, Brown University, “Jewish Popular Piety in Late Antiquity”

Annual Professor:

Tom McCollough, Centre College, Danville, Kentucky, “Field II (The Synagogue) at Khirbet Qana”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Philip N. Sapirstein, University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology, “Greek Architectural Innovation and the Eastern Mediterranean”

Joan Westenholz, Independent Researcher, “‘The Measure of Man’: The Perception of the Human Body in Ancient Mesopotamia”

Benjamin Wold, Trinity College, Dublin, “Ecology and Apocalypticism in Early Judaism and Christianity”

Aaron Tugendhaft, New York University, “Baal and the Problem of Politics in the Bronze Age”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Deborah R. Cassuto, Bar-Ilan University, “The Fabric of Society: Textile Production in the Southern Levant – a Case Study from Iron Age Tell es-Safi/Gath”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Matthew Alexander Gasperetti, University of Cambridge, “The Bioarchaeology of Agriculture in the Prehistoric Southern Levant”

Megan S. Nutzman, University of Chicago, “A Hotbed of Healing: Ritual Cures in Roman Palestine”

George A. Pierce, University of California, Los Angeles, “‘The Territory Facing Jaffa’: Cultural Landscapes of a Mediterranean Port and its Hinterland”

Krystal V. L. Pierce, University of California, Los Angeles, “Egyptian and Egyptianized Material in Late Bronze Age Canaan: An Examination of Cultural Identity”

Noble Group Fellows:

Wu Xin, Institute for the Study of the Ancient World, New York University, “Persia and the East, a Monograph”

Yan Wang, Shandong University, China, “Tian in Pre-Confucian Texts: Analyzed and Compared with Yahweh of the Israelite Religion”

Shih-Wei Hsu, Free University, Berlin, “An Investigation into the Figurative Expressions of Ancient Egyptian in Different Text Genres”

Wen Hua Shi, Independent Researcher, “Digital Mandarin Resource for the Study of Archaeology and Early Christianity”

Andrew W. Mellon Fellow:

Galya Bacheva, Independent Researcher, Bulgaria, “Life in Late Phrygian Gordion: the Testimony of Local Pottery”

Glassman Holland Research Fellow:

Saro Wallace, University of Heidelberg, “Travels through Time: Imagining Migration in the Early Aegean”

George A. Barton Fellow:

Andrew B. Perrin, McMaster University, Canada, “An Apocalyptic Inheritance: Dream-Visions in the Aramaic Dead Sea Scrolls”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Kenneth Ristau, Pennsylvania State University, “Reconstructing Jerusalem: Persian Period Prophetic Perspectives”

Kathleen S. Brooks Fellow:

Issa Sarie, Al-Quds University, “The Roots of Violence in the Prehistoric Period”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “Analyzing the Results of the Archaeological Excavations at Khirbet Beit Bassa in Bethlehem”

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Publication of the Khirbet Shuwaykeh Cultural Materials”

Jeff Anderson, Wayland Baptist University, Anchorage Campus, “The Blessing and the Curse: Trajectories in the Theology of the Old Testament”

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem (Miqne Fellow), “Iron Age I Pottery from Tel Miqne Field III”

Eliot Braun, Independent Researcher, “Early Bronze Age I Studies, Chronology and Foreign Relations”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) during the Iron Age IIB”

Katia Cytryn-Silverman, Hebrew University of Jerusalem, “Multi-Cultural Tiberias”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita) (Miqne Fellow), “Philistine Material Culture of the Iron Age I at Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Norma Franklin, University of Haifa, “Returning to Jezreel”

Shimon Gibson, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “The Palestine Exploration Fund Excavations on the Hill of Ophel, Jerusalem, directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923–1925. Final Report”

Ann Killebrew, Pennsylvania State University, “The Early Philistine (Iron I) Pottery Assemblage: Tel Miqne-Ekron Field INE”

Bernard Levinson, University of Minnesota, “Revelation and Redaction: Rethinking Biblical Studies and its Intellectual Models”

Hanne Løland Levinson, MF-Norwegian School of Theology, Oslo, “Wishing for Death or Fighting for Life? Death Wishes in Hebrew Bible”

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “Craft Specialization and Division of Labor in the Late Prehistory of the Southern Levant”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique (France), “The Early Bronze Age Urbanization Process as Seen from Tel Yarmuth, Tell el Fâr‘ah and Tell es-Sakan”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Archaeology of Jerusalem between Facts and Theories”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age IIA Stratigraphy and Pottery of Tel Rehov”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “Unity and Diversity among the Dead Sea Scrolls: Scripts, Calendars and Rule Books”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “Did Samuel Write the Exodus?”

Benjamin Saidel, East Carolina University, “Ethnoarchaeological Investigations at Nahal Be’erotayim West”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “The Renewed Excavations at Kh. Siya and Site Presentation Project”

Michael Satlow, Brown University, “Jewish Popular Piety in Late Antiquity”

Karen Stern, Brooklyn College, City University of New York, “Jewish Graffiti and Cultural History in the Greco-Roman Levant”

Yuri Stoyanov, University of London, “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, Ramallah, “Excavations at Bir el-Hammam, Mount Gerizim”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, Jerusalem, “Gadara Region Project: Excavation of the 5000-Year History of Tall Zira‘a and Exploration of the Wadi el-‘Arab in Northern Jordan”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “The Jaffa Cultural Heritage Project Series: Ottoman and other Ceramics from the Ancient Police Station and Other Buildings”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Tandy Museum Excavations at Tel Gezer”

Post-Doctoral Fellows

Rona Avissar, Independent Researcher, “Children’s Activities and Living Spaces in the Archaeological Settlements”

Rafi Lewis, Ashkelon Excavation Project, “Joint Relationships in the Landscape of Ashkelon (A Landscape Archaeology Survey)”

Issa Sarie, Al-Quds University, “The Roots of Violence in the Prehistoric Period”

Joe Uziel, Israel Antiquities Authority, “The Tel Nagila Publication Project”

Research Fellows

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “Pre-Hellenistic Glyptics from Tel Kedesh”

Marcin A. Czarnowicz, Jagiellonian University, “Naqadan Pottery in EB Levant”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem, “A Corpus of Hellenistic-Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Bronwen Manning, Hebrew University of Jerusalem, “Dor: Southern Phoenicia in the Assyrian Period”

Shulamit Miller, Hebrew University of Jerusalem, “Luxury, Prestige and Grandeur: the Mansions and Daily Life of the Social Elite of the Roman Near East during the 1st-6th c. CE”

Claire Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Levites in the Late Second Temple Period: Their Presence and Social Function in Israel and the Diaspora”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Publication of Ashkelon 6: Canaanite Gates and Fortifications”

Abeer Zayyad, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “The Coins of the Al-Aqsa Museum”

Alexander Zukerman, Independent Researcher (Miqne Fellow), “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne-Ekron”



Annual Professor:

John Franklin, University of Vermont, “Kinyras: The Divine Lyre”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Miryam T. Brand, New York University, “ ‘At the Entrance Sin is Crouching’: The Source of Sin and its Nature as Portrayed in Second Temple Literature”

Eliot Braun, Independent Researcher, “The Chalcolithic to Early Bronze Age Transition – Investigation of a Weak Link”

Louise Hitchcock, University of Melbourne, “The Philistine Remains at Tell es-Safi/Gath and Their Regional and Transcultural Connections with the Aegean and Cyprus”

Lisa Mahoney, DePaul University, “To Unify and Distinguish: The Making of ‘Crusader’ Art”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Joe Uziel, Bar-Ilan University, “The Tel Burna Archaeological Project”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Nicholas G. Blackwell, Bryn Mawr College, “Investigating Metal Tools from the Levantine 2 nd Millennium BC and Implications for Craftsmanship”

Yitzhaq Feder, Bar-Ilan University, “From Code to Discourse: The Semantics of Ancient Near Eastern Ritual”

Austin C. Hill, University of Connecticut, “The Emergence of Social Complexity: Changes in Animal Management Strategies between the Chalcolithic and Early Bronze Age in the Near East”

Kyle H. Keimer, University of California, Los Angeles, “Geographical Factors in the Defense of Judah and Israel”

William G. Zimmerle, University of Pennsylvania, “Evidences for the Arabian Incense Trade in the Iron Age: A Catalogue of Cuboid Incense Altars and Alabaster Jars”

Noble Group Fellows:

Jiafen Cheng, Jilin University, China, “Nomad Archaeology in the Near East”

Shuo Geng, Peking University, China, “Chinese and Western Cultural Exchange in Archaeology: A Focus on Glassware”

Zhe Li, University of Illinois at Urbana-Champaign, “The Image of Suffering Women in the Book of Lamentations and Nanjing Holocaust Literature: A Cross-Textual Reading”

Xinhui Luo, Beijing Normal University, China, “The Origins of the Early States in China and Israel: Through a Comparative Study”

Yuan Zhihui, Tianjin Normal University, China, “Relationship of Egypt and its Vassals as Reflected in the Amarna Tablets”

Andrew W. Mellon Fellows:

Galya Bacheva, Independent Researcher, Bulgaria, “Life in Late Phrygian Gordion: the Testimony of Local Pottery”

Aleksander R. Michalak, Independent Researcher, Poland, “Ecclesia Diaboli: The Demonization of the Gentile Religion in Jewish and Christian Thought”

Jolanta Mlynarczyk, University of Warsaw, “Terracotta Oil Lamps from Qumran and Ein Feshkha (R. de Vaux’ Excavations, 1951-1958): Typology, Chronology and the Question of Manufacturing Centers”

Emmanuel Moutafov, Bulgarian Academy of Sciences, “Typology of Cryptograms and Acrolexa in the Orthodox East during the Byzantine and Post-Byzantine Period”

Glassman Holland Research Fellow:

Oleksandr V. Symonenko, Ukrainian National Academy of Science, “Near East Imports in the Sarmatian Culture”

George A. Barton Fellow:

Ingmar Franz, Freiburg University, “Study of Early Pottery Workshops in the Eastern Mediterranean and the Near East around 6,000 cal BC”

Kathleen S. Brooks Fellow:

Ghassan Nagagreh, Yarmouk University, “Interconnections between Iron Age Nation States in the Levant”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “Analyzing the Results of the Archaeological Excavations at Khirbet Beit Bassa in Bethlehem”

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Material Culture of Khirbat Shuwayka”

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem (Miqne Fellow), “Analysis of Small Finds from the Tel Miqne-Ekron Excavations”

Eliot Braun, Independent Researcher, “The Chalcolithic to Early Bronze Age Transition – Investigation of a Weak Link”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) during the Iron Age IIB”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita) (Miqne Fellow), “Philistine Material Culture of the Iron Age I at Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “The Palestine Exploration Fund Excavations on the Hill of Ophel, Jerusalem, directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923-1925. Final Report”

Salah H. Houdalieh, Al-Quds University, “Palestine’s Cultural Heritage”

Ann Killebrew, Pennsylvania State University, “The Early Philistine (Iron I) Pottery Assemblage: Tel Miqne-Ekron Field INE”

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Robert Miller, Catholic University of America, “Baal, El-Khader, and St. George: An Historical Geography”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique (France), “The Early Bronze Age Urbanization Process as Seen from Tel Yarmuth, Tell el Fâr‘ah and Tell es-Sakan”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Symbolism and Cultic Practice – Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age IIA Stratigraphy and Pottery of Tel Rehov”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Use of Esoteric Scripts among Religious Groups within Second Temple Judaism”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “Did Samuel Write the Exodus?”

Benjamin Saidel, East Carolina University, “Ethnoarchaeological Investigations at Nahal Be’erotayim West”

Karen Stern, Brooklyn College, City University of New York (CUNY), “Jewish Graffiti and Cultural History in the Greco-Roman Levant”

Yuri Stoyanov, University of London, “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, Ramallah, “Excavations at Bir el-Hammam, Mount Gerizim”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, Jerusalem, “Gadara Region Project: Excavation of the 5000-Year History of Tall Zira‘a and Exploration of the Wadi el-‘Arab in Northern Jordan”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “Tel Miqne-Ekron – Iron Age Material Culture Archives”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Renewed Excavations at Tel Gezer”

Post-Doctoral Fellows

Rona Avissar, Ashkelon Excavation Project, “Household Archaeology of Ashkelon in the Iron Age”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority, “Jewelry as a Cultural and Ethnic Marker in the Southern Levant during the Bronze and Iron Ages”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “Craft Specialization and Division of Labor in the Late Prehistory of the Southern Levant”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Issa Sarie, Al-Quds University/Hebrew University of Jerusalem, “The Roots of Violence in the Prehistoric Period”

Itzhaq Shai, Bar-Ilan University, “The Western Border of Judah: Geographical, Cultural and Ethnical Boundaries”

Charles M. Stang, Harvard Divinity School, “When You Become Two: The Divine Twin in Late Antiquity”

Research Fellows

Rick G.L.M. Bonnie, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium, “Galilee during the Second Century CE: A Period of Political, Socio-Cultural and Economic Change”

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “Pre-Hellenistic Glyptics from Tel Kedesh”

Deborah Cassuto, Bar-Ilan University, “The Fabric of Society: Textile Production in the Iron Age Southern Levant”

Amit Dagan, Bar-Ilan University, “Eastern Philistia in the 8th Century BCE”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem, “A Corpus of Hellenistic-Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Bronwen Manning, Hebrew University of Jerusalem, “Dor: Southern Phoenicia in the Assyrian Period”

Claire Pfann, University of the Holy Land, Jerusalem, “The Levites in the Late Second Temple Period: Their Presence and Social Function in Israel and the Diaspora”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Publication of Ashkelon 4: Canaanite Gates and Fortifications”

Alexander Zukerman, Independent Researcher (Miqne Fellow), “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne-Ekron”

Annual Professor:

Mark Smith, New York University, “Warrior Culture in Early Israel”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Andrea Berlin, Boston University, “Governing ‘Across the River’ ”

Elizabeth Bloch-Smith, St. Joseph’s University, Philadelphia, PA, “The Book of Judges”

Karen Stern, Brooklyn College, City University of New York (CUNY), “When the Medium is the Message: Mortuary Graffiti and Jewish Cultural Identity in the Late Ancient Levant”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Joe Uziel, Bar-Ilan University, “Cave T1 at Tell es-Safi/Gath and its Implications on Philistine Burial Customs”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Jonathan Greer, Pennsylvania State University, “Dinner at Dan: Zooarchaeological Evidence of Trends in Cultic Feasting at Iron Age Tel Dan ”

Mark Ziese, Cincinnati Christian University, “Tell Taannek 1963–1968: The Early Bronze Age Pottery”

Matthew Lynch, Emory University, “Anxiety over Enemy Speech: The Book of Psalms and Hostile Speech in Ancient Cultural Perspective”

Nathaniel B. Levtov, University of Montana, “The Kingdom of the Book: Textual Production and Social Formation in Ancient Judah”

Noble Group Fellows:

Bo Zhang, Hebrew University of Jerusalem, “Ancient Mesopotamian Geographical Tradition as Reflected in Cuneiform Texts”

Xiaoli Ouyang, Harvard University, “Economic Role of the Palace Based on the Sîn-kāšid Archive from Southern Mesopotamia in the Nineteenth Century BCE”

Xin Wu, Institute for the Study of the Ancient World, New York University, “Near East, Central Asia, and China: Cultural Interaction and Transmission during the 4th to 2nd Centuries BCE”

Hui (Grace) Liang, Zhejiang University, Hangzhou, Zhejiang Province, China, “Reading the Ten Commandments in China (635–1949): A Cross-Cultural Reflection on Jewish Exegesis and Chinese Classical Scholarship”

Andrew W. Mellon Fellows:

Amar Annus, University of Tartu, Estonia, “Patterns of a Pantheon: Mesopotamian God Lists from an Intertextual Perspective”

Catalin Pavel, Independent Scholar, Romania, “Anatolian and Levantine Archaeology between Interpretation and Description – Troy and Tel Miqne”

Alexander Panayotov, Bulgarian Academy of Sciences, “A Survey of Jewish Everyday Life in the Early Byzantine Balkans and Palestine. Models of Existence and Co-existence of Religious Minorities in a Christian Society”

Glassman Holland Research Fellow:

Annie Caubet, ANE Department, Louvre Museum (Honorary), “Kition Bamboula/Arslan Tash Ivories”

George A. Barton Fellow:

Kyle Keimer, University of California, Los Angeles, “The Socioeconomic Impact of Hezekiah’s Preparations for Rebellion”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Juan Tebes, Universidad Católica Argentina, “Local Pottery Traditions in the Iron Age Negev and Edom”

Getty Research Exchange Fellow:

Fabrizio Benente, University of Genoa, “An Introduction to the Archaeology of the Crusades: The Presence of Italian Medieval ‘comuni’ and Italian Merchants in the Crusader Kingdom of Jerusalem”

E. Hecht Fellow:

Alexandra Sumner, Hebrew University of Jerusalem, “Simple Complexity: Inter-and Intra-site Comparison of Scraper Retouch Strategies and their Implications for Human Behaviour during the Levantine Middle Palaeolithic”

Kathleen S. Brooks Fellow:

Ghassan Nagagreh, Yarmouk University, “Interconnections between Iron Age Nation States in the Levant”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “Analyzing the Results of the Archaeological Excavations at Khirbet Beit Bassa in Bethlehem”

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Material Culture of Khirbat Shuwayka”

Oded Borowski, Emory University, “Tell Halif, Field III: Final Publication”

Eliot Braun, Independent Researcher, “The Transition from Chalcolithic to Early Bronze Age in the Southern Levant”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) during the Iron Age IIB”

Loren Crow, Northwest Christian University, Oregon, “Life on the Edge: The Relationship Between Judah and Israel at the Periphery of the Assyrian Empire in the Seventh Century, BCE”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita) (Miqne Fellow), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I at Tel Miqne–Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson, University of North Carolina-Charlotte, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “The Palestine Exploration Fund Excavations on the hill of Ophel, Jerusalem, directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923–1925. Final Report”

Jaimie Lovell, Kenyon Institute, Jerusalem, “The Chalcolithic and Early Bronze Age Levant”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique (France), “The Early Bronze Age Urbanization Process as Seen from Tel Yarmuth”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Symbolism and Cultic Practice – Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, “The Inscribed Stone Cup from the Mt. Zion Excavations”

Anson Rainey, Tel Aviv University (Emeritus), “Editing and Formatting the New Edition of the Amarna Letters”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “The Circumstances Surrounding the Events that Led Up to the Original Hanukkah Celebration of the Maccabees in 164 BCE”

Benjamin Saidel, East Carolina University, “Ethnoarchaeological Investigations at Nahal Be’erotayim West”

Yuri Stoyanov, University of London, “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, “Excavations at Bir el-Hammam, Mount Gerizim”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, “Gadara Region Project: Excavation of the 5000-Year History of Tall Ziraʿa and Exploration of the Wadi el-ʿArab in Northern Jordan”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “Final Report on Yizhar Hirschfeld’s Excavations at Tiberias”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Renewed Excavations at Tel Gezer”

Post-Doctoral Fellows

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem (Miqne Fellow), “Analysis of Small Finds from the Tel Miqne–Ekron Excavations”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority, “The Development, Significance, and Function of Jewelry and the Jeweler’s Craft in the Land of Israel during the Iron Age II”

Salah H. Houdalieh, Al-Quds University, “Palestine’s Cultural Heritage”

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “Craft Specialization and Division of Labor in the Late Prehistory of the Southern Levant ”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age IIA Stratigraphy and Pottery of Tel Rehov”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Itzhaq Shai, Bar-Ilan University, “Philistia and the Philistines in the Iron Age IIA”

Research Fellows

Rona Avissar, Ashkelon Excavation Project, “Household Archaeology of Ashkelon in the Iron Age”

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne–Ekron”

Deborah Cassuto, Bar-Ilan University, “Variations in Production Organization: Textile Workshops of the Iron Age Ancient Near East ”

Amit Dagan, Bar-Ilan University, “Eastern Philistia in the 8th Century BCE”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem, “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz-Israel”

Bronwen Manning, Hebrew University of Jerusalem, “Publication of the Stratigraphy and Ceramic Assemblage of the Assyrian Period from Area D2 at Tel Dor”

Claire Pfann, University of the Holy Land, “The Levites in the Late Second Temple Period: Their Presence and Social Function in Israel and the Diaspora”

Khader Salameh, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “The Inscriptions from the Islamic Museum, al-Haram al-Sharif: From the Roman to the Ottoman Period”

Issa Sarie, Al-Quds University/Hebrew University of Jerusalem, “The Roots of Violence in the Prehistoric Period”

Richard Hugh Teverson, Yale University, “Augustan Kings: The Art and Architecture of Herod the Great of Judaea and Juba II of Mauretania”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Publication of Ashkelon IV: Canaanite Gates and Fortifications”

Alexander Zukerman, Independent Researcher (Miqne Fellow), “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne–Ekron”

1999-2009

Annual Professor:

Aaron Burke, UCLA, “Kaplan’s Excavations of Bronze Age Jaffa”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Katherine S. Burke, Cotsen Institute of Archaeology, UCLA, “Islamic and Crusader Ceramics from Jaffa”

Philippa L. Townsend, Ursinus College, Pennsylvania, “Sacrifice and Society in Late Antiquity”

Edward Maher, The Field Museum, Chicago, “Rural Economic Orientations of a Philistine Community at Qubur al-Walaydah, Israel”

John I. Kampen, Methodist Theological School in Ohio, “The Gospel of Matthew within the Context of Jewish Sectarianism and Imperial Rome”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Joe Uziel, Bar-Ilan University, “Household Archaeology in the Southern Levant from the Early Bronze Age to the Iron Age”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Peter J. Stone, University of Cincinnati, “Provincial Perspectives: The Persian, Ptolemaic, and Seleucid Administrative Center at Kedesh in a Regional Context”

Dana D. DePietro, UC Berkeley, “Trade, Agency and the Politics of Consumption: Reevaluating the Role of Coastal Sites in the Late Bronze Southern Levant”

William G. Zimmerle, University of Pennsylvania, “The Impact of Neo-Assyrian Imperialism on Iron Age Gilead”

Alice Hunt, University College London, “The Assyrians at Tel Jemmeh: An Archaeological and Archaeometric Study of Assyrian Palace Ware”

Noble Group Fellows:

Cao Jian, Hebrew University of Jerusalem, “The Role of Yahweh and Tian (Heaven) in the Narrations of King David in the Old Testament and Duke Wen of Jin in Zuo Zhuan (Mr. Zuo’s Commentary)”

Hui Liang, Hangzhou, China, “Reading the Ten Commandments in China (635-1949): A Cross-Cultural Reflection on Jewish Exegesis and Chinese Classical Scholarship”

Reuben Yat Tin Lee, York University, Canada, “Diaspora Jews and Converts in Palestine: A Study of Ethnic and Cultural Boundaries”

Glassman Holland Research Fellow:

Mariusz Burdajewicz, National Museum, Warsaw, “Glass Finds from Hippos-Sussita (Israeli-Polish Excavations 2000-2009)”

Andrew W. Mellon Fellows:

Petr Balcarek, Presov University, Slovakia, “Near Eastern Origins of Archaeological Finds in the Czech Lands and Slovakia”

Marcin A. Czarnowicz, Jagiellonian University, Krakow, “Palestinian Imports and Imitations in Tell el-Farkha”

Maria Ranguelova Gurova, Bulgarian Academy of Sciences, “Prehistoric Agricultural Flint Tools from Israel. Sickle and Tribulum Inserts: Dichotomy or Convergence”

George A. Barton Fellow:

Paul Lesperance, University of Minnesota, “Symbols and Inanimate Objects on the Qedesh Sealings”

Carol and Eric Meyers Doctoral Dissertation Fellow:

Rosa Maria Motta, University of Virginia, “Material Culture through Coins: Persian, Hellenistic and Roman Dora”

Getty Research Exchange Fellow:

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, “Tawaheen es-Sukkar in Jericho: A Study of Sugar Production in the Jordan Valley”

Kathleen S. Brooks Fellow:

Ghassan Nagagreh, Yarmouk University, “Interconnections between Iron Age Nation States in the Levant”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Material Culture of Khirbat Shuwayka”

Michael Bieniada, University of Cardinal Stefan Wysznski, Warsaw, “Tradition and Acculturation: Continuity and Change. Factors Which Determine Formation of Ethnic Bonds, Hierarchic Social Systems and States in the Ancient Near East”

Eliot Braun, Independent Researcher, “Researching Early Levels at Megiddo”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) During Iron Age IIB”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita) (Miqne Fellow), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I at Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson, University of North Carolina-Charlotte, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “Final Report—The Palestine Exploration Fund Excavations on the Hill of Ophel, Jerusalem, Directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923-1925”

Jaimie Lovell, Kenyon Institute, Jerusalem, “The Chalcolithic and Early Bronze Age Levant”

Shari L. Lowin, Stonehill College, Easton, Massachusetts, “Sex and God: On Erotic Poetry in Medieval Andalusia ”

Aren Maeir, Bar-Ilan University, “The Philistines and Philistia in light of the Excavations at Tell es-Safi/Gath”

Pierre de Miroschedji, Centre National de la Recherche Scientifique (France), “The Early Bronze Age Urbanization Process as Seen from Tel Yarmuth”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Symbolism and Cultic Practice—Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, “Ancient Jewish Cryptography in Light of the Mount Zion Stone Cup”

Anson Rainey, Tel Aviv University (Emeritus), “Editing and Formatting the New Edition of the Amarna Letters”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “The Circumstances Surrounding the Events That Led Up to the Original Hanukkah Celebration of the Maccabees in 164 BCE”

Benjamin Saidel, East Carolina University, “Ethnoarchaeological Investigations at Nahal Be’erotayim West”

Hagith Sivan, University of Kansas, “Sinai in Antiquity”

Yuri Stoyanov, University of London, “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, “Tawaheen es-Sukkar in Jericho: A Study of Sugar Production in the Jordan Valley”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, “Gadara Region Project. Excavation of the 5000 Years History of Tall Zira’a and Exploration of the Wadi el-‘Arab in Northern Jordan”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “Final Report on Yizhar Hirschfeld’s Excavations at Tiberias”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Renewed Excavations at Tel Gezer”

Post-Doctoral Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “Mosaic Art in the Roman and Byzantine Periods in the Area of Bethlehem”

David Ben-Shlomo, Hebrew University of Jerusalem (Miqne Fellow), “Analysis of Small Finds from the Tel Miqne-Ekron Excavations”

Mohammad Ghosheh, Al-Quds University, “Architectural Survey of the Church of the Holy Sepulchre”

Salah H. Houdalieh, Al-Quds University, “Palestine’s Cultural Heritage”

Laura Mazow, East Carolina University, “Weaving Together the Strands of Evidence: ‘Bathtubs’ Reconsidered”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “Craft Specialization and Division of Labor in the Late Prehistory of the Southern Levant”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “Iron Age IIA Stratigraphy and Pottery of Tel Rehov”

Michael Press, Ashkelon Excavation Project, “The Iron Age Terracottas of Ashkelon and Philistia”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Itzhaq Shai, Bar-Ilan University, “Philistia and the Philistines in the Iron Age IIA”

Research Fellows

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron”

Deborah Cassuto, Bar-Ilan University, “Social Aspects of Technological Change in the Bronze and Iron Age Southern Levant”

Amit Dagan, Bar-Ilan University, “Eastern Philistia in the 8th Century BCE”

Dana D. DePietro, UC Berkeley (CAORC Fellow), “Trade, Agency and the Politics of Consumption: Reevaluating the Role of Coastal Sites in the Late Bronze Southern Levant”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority, “The Development, Significance and Function of Jewelry and the Jeweler’s Craft in the Land of Israel during the Iron Age II”

Malka Hershkovitz, Hebrew University of Jerusalem, “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz Israel”

Bronwen Manning, Hebrew University of Jerusalem, “Publication of the Stratigraphy and Ceramic Assemblage of the Assyrian Period from Area D2 at Tel Dor”

Claire Pfann, University of the Holy Land, “The Character of Levi in Second Temple Period Literature”

Khader Salameh, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “The Inscriptions from the Islamic Museum, al-Haram al-Sharif: From the Roman to the Ottoman Period”

Issa Sarie, Al-Quds University/Hebrew University of Jerusalem, “The Roots of Violence in the Prehistoric Period”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Publication of Ashkelon IV—Canaanite Gates and Fortifications”

Alexander Zukerman, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne-Ekron”



Annual Professors:

Robert S. Merrillees, Independent Researcher, “The Cypriot Bronze Age Pottery Found in Jerusalem”

Susan Graham, Saint Peter’s College, New Jersey, “Jews, Christians, and Jerusalem’s Sacred Places in Antiquity”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Daniel Master, Wheaton College, “Publication of Ashkelon III: The Seventh Century BC ”

Robert E. Schick, University of Bamberg, “Arabic Inscriptions in the Islamic Museum, Jerusalem”

Douglas R. Edwards, University of Puget Sound, “Khirbet Qana, A Galilean Village in Regional Perspective: Survey and Excavations 1997–2007”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Joe Uziel, Bar-Ilan University, “The Use of Domestic Space in Middle Bronze Age Canaan: the Case of Tel Nagila”

George A. Barton Fellow:

Lisa Çakmak, University of Michigan, “Major Gods on a Minor Scale: Gender, Iconography, and Small-scale Art in the Hellenistic Near East”

Samuel H. Kress Fellows:

Steven Werlin, University of North Carolina at Chapel Hill, “Synagogues of the Darom: An Analysis of Jewish Art and Architecture of Southern Palestine in the Late Roman and Byzantine Periods”

Stephanie Pryor, University of Missouri-Columbia, “Imaging Royal and Ruling Women from the Hellenistic to Roman Periods”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Matthew Adams, Pennsylvania State University, “Publication of the Early Bronze Cultic Complex at Megiddo: 2004–2008 Seasons”

Justin Winger, University of Michigan, “The Second Century Palestinian Synagogue: Archaeology, Texts, and Culture”

Alexandra Ratzlaff, Boston University, “Building a Military Presence: Analysis of the Archaeological Evidence for the Roman Occupation of Judaea/Palaestina from the 1st–6th Centuries CE”

Andrew W. Mellon Fellows:

Claudiu Stoian, University of Bucharest, Romania, “Beth Shean (Scythopolis) in the Roman–Byzantine Period”

Ida Fröhlich, Pázmány Péter Catholic University, Budapest, Hungary, “ ‘Invoke at any time.’ Demonology and Apotropaic Practice in the Qumran Tradition”

Jozef Galik, Slovak Academy of Sciences, Slovak Republic, Slovakia, “King David and Duke Wen of Jin (r. 636–628 BCE): A Comparison”

Glassman Holland Research Fellow:

Penelope Mountjoy, British School at Athens, “Mycenaean IIIC Pottery in Cyprus and the Levant”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “The Material Culture of Khirbat Shuwayka”

Eliot Braun, Independent Researcher, “Researching Early Levels at Megiddo”

Scott Bucking, DePaul University (Cotton Foundation Fellow), “Words in the Dirt: Excavated Texts from the Ancient Near East”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) During Iron Age II-B”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I at Tel Miqne–Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson, University of North Carolina–Charlotte, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “Final Report—The Palestine Exploration Fund Excavations on the Hill of Ophel, Jerusalem, Directed by R.A.S. Macalister and J. Garrow Duncan, 1923–1925”

Susan Graham, Saint Peter’s College, New Jersey, “Jews, Christians, and Jerusalem’s Sacred Places in Antiquity”

Louise Hitchcock, University of Melbourne, “Building Philistine Identities: Architecture, Embodiment, and the Spatial Organization of Culture”

Jaimie Lovell, Kenyon Institute, Jerusalem, “The Chalcolithic and Early Bronze Age Levant”

Shari L. Lowin, Stonehill College, Massachusetts, “Sex and God: On Erotic Poetry in Medieval Andalusia ”

Aren Maeir, Bar-Ilan University, “The Development and Transformation of Philistine Culture: The View from Iron IIA”

Pierre de Miroschedji, “The Early Bronze Age Urbanization Process as seen from Tel Yarmuth”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Symbolism and Cult Practice—Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, “Science as Applied to the Dead Sea Scrolls and Similar Ancient Artifacts”

Anson Rainey, Tel Aviv University (Emeritus), “Editing and Formatting the New Edition of the Amarna Letters”

Yuri Stoyanov, Kenyon Institute, Jerusalem, “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, “The Excavation of Tawaheen es-Sukker, Jericho”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, “The Chronology of the Tamassos–Lambertis Necropolis”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “Ceramic and Small Finds from the Excavations in Ramle”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Renewed Excavations at Tel Gezer”

Post-Doctoral Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “The Art and Architecture of the Hamra Palace in Andalusian Granada”

Mohammad Ghosheh, Al-Quds University, “Historical Tombstone Inscriptions in the Islamic Cemeteries of Jerusalem”

Salah H. Houdalieh, Al-Quds University, “The Development of Early Bronze Age Material Culture”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “The Exchange of Goods in the Early Bronze Age of the Southern Levant”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “Iron Age I Stratigraphy and Pottery from Tel Beth-Shean”

Michael Press, Ashkelon Excavation Project, “The Iron Age Terracottas of Ashkelon and Philistia”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “The Circumstances Surrounding the Events that Led Up to the Original Hanukkah Celebration of the Maccabees in 164 BCE”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Itzhaq Shai, Bar-Ilan University, “Philistia and the Philistines in the Iron Age IIA”

Karen Stern, University of Southern California (CAORC Fellow), “Jewish Culture of Roman North Africa”

Research Fellows

Adam Allentuck, University of Toronto, “Faunal Analysis of Hartuv and Horvat `Illin Tahtit”

Jamal Bargouth, Palestinian Institution for Cultural Landscape Studies (al-Mashhad), “Modernism and Postmodernism in Palestinian Archaeology”

David Ben-Shlomo, “Analysis of Small Finds from the Tel Miqne-Ekron Excavations”

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne–Ekron”

Deborah Cassuto, Bar-Ilan University, “The Textile Industry in Iron Age Levant: a Contextual Approach”

Margaret E. Cohen, Pennsylvania State University, “Toward a Diachronic View of Biblical Hebrew: A Grammar of II Samuel”

Lesley Frame, University of Arizona, “Technological Change in the Near East: Comparing Metallurgical Production Styles and Social Values during the Chalcolithic Period and Early Bronze Age”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority, “The Development, Significance and Function of Jewelry and the Jeweler’s Craft in the Land of Israel during the Iron Age II”

Malka Hershkovitz, Nelson Glueck School of Biblical Archaeology, “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz Israel”

Bronwen Manning, Hebrew University of Jerusalem, “Publication of the Stratigraphy and Ceramic Assemblage of the Assyrian Period from Area D2 at Tel Dor”

Chloe Massey, Kenyon Institute, Jerusalem, “Jewish Methods of Conflict Resolution Based on Biblical, Rabbinic, and Other Traditional Jewish Sources”

Claire Pfann, University of the Holy Land, “Heavenly Jerusalem: Second Temple Period Longings for Unrealized Perfection”

Khader Salameh, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “The Inscriptions from the Islamic Museum, al-Haram al-Sharif: From the Roman to the Ottoman Period”

Issa Sarie, Hebrew University of Jerusalem, “Paleodiet and Bio-Cultural Practices of the Neolithic Ain Ghazal Inhabitants of Jordan”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Iron II Stratigraphy of the Tel Dan Sacred Precinct”

Justin Winger, University of Michigan, “The Second Century Palestinian Synagogue: Archaeology, Texts and Culture”

Alexander Zukerman, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne–Ekron”



Annual Professor:

Haskel J. Greenfield, University of Manitoba, Winnipeg, “The Spread of Metallurgy: Cut Mark Analysis on Animal Bones”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Isaac Kalimi, Northwestern University, “Historical Commentary on the Second Book of Chronicles”

Christine Thompson, University of California at Los Angeles, “Silver in the Age of Iron and the Orientalizing Economies of Archaic Greece”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Benjamin Dolinka, Independent Researcher, “Final Report on the Excavations at Horvat Dafit”

George A. Barton Fellow:

Rodney Aist, University of Wales at Lampeter, “Images of Jerusalem: The Religious Imagination of Willibald of Eichstätt (8th Century C.E.)”

Samuel H. Kress Fellows:

Andrew Radford Davis, Johns Hopkins University, “The Construction of Sacred Space at Tel Dan in the Iron Age”

Linda G. Meiberg, University of Pennsylvania, “Figural Motifs on Philistine Pottery and Their Connections to the Aegean World”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Robert Darby, University of Missouri–Columbia, “Bathing on the Edge of Empire: An Architectural and Social Study of Tetrarchic Military Baths in Judea, Palaestina, and Arabia”

Austin C. Hill, University of Connecticut, “Specialized Pastoralism and Social Stratification: Analysis of the Fauna from Tel Tsaf, Israel”

Erin Kuhns, Duke University, “Interpreting Judean Pillar Figurines and Israelite Religion in Light of Archaeological Data, Anthropological Theory, and Gender Analysis”

Yorke Rowan, Independent Researcher, “Crossing the Nile—Tracing Chalcolithic Interaction Spheres and Communication”

Andrew W. Mellon Fellows:

Ivan Biliarsky, Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, “The Old Testament in the Building of the State’s Identity in the Slavic–Orthodox and the Ethiopian Traditions”

Arkadiusz Marciniak, University of Poznan, “Social and Economic Transformations at the End of the Pre-Pottery and the Beginning of the Pottery Neolithic in the Southern Levant”

Teodozja Izabela Rzeuska, Polish Academy of Sciences, Warsaw, “Levantine Pottery from the Late Old Kingdom Necropolis in West Saqqara and from the Middle Kingdom Settlement on the Elephantine (Egypt)”

Glassman Holland Research Fellow:

Vladimir Doronichev, ANO Laboratory of Prehistory, St. Petersburg, “A Comparative Analysis of the Lower Paleolithic Assemblages in the Caucasus and Levant”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Marwan Abu Khalaf, Al-Quds University, “Islamic Jerusalem”

Eliot Braun, Independent Researcher, “Researching Early Levels at Megiddo”

Scott Bucking, DePaul University (Fulbright Fellow), “Words in the Dirt: Excavated Texts from the Ancient Near East”

Jeffrey Chadwick, Brigham Young University Jerusalem Center, “Assyrian and Judean Influences at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) During Iron Age II-B”

Trude Dothan, Hebrew University of Jerusalem (Emerita), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I at Tel Miqne–Ekron”

Gerald Finkielsztejn, Israel Antiquities Authority, “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson, University of North Carolina–Charlotte, “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Garth Gilmour, Oxford University, “Gezer VI: The Objects from Phases I and II; Final Report of the Palestine Exploration Fund Excavations in the City of David, Jerusalem, from 1923 to 1925”

David Graf, University of Miami (Lady Davis Fellow, Hebrew University), “Nabatean Settlements in the Negev and the Petra–Gaza Incense Route”

Aren Maeir, Bar-Ilan University, “The Development and Transformation of Philistine Culture: The View from Iron IIA”

Beth Alpert Nakhai, University of Arizona, “Tell el-Wawiyat Excavation Project”

Hani Nur el-Din, Al-Quds University, “Symbolism and Cult Practice—Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Stephen Pfann, University of the Holy Land, “An Anthropological Study of the Site of Qumran and its Texts”

Warren Schultz, DePaul University (CAORC Fellow), “Re-Imaging Mamluk Coins”

Yuri Stoyanov, Kenyon Institute, Jerusalem, “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha, Palestinian Department of Antiquities, “The Excavation of Tawaheen es-Sukker, Jericho”

Dieter Vieweger, German Protestant Institute of Archaeology, “The Chronology of the Tamassos–Lambertis Necropolis”

Anna de Vincenz, Independent Researcher (Miqne Fellow), “Ceramic and Small Finds from the Excavations in Ramle”

Samuel R. Wolff, Israel Antiquities Authority, “The Renewed Excavations at Tell Gezer”

William Yarchin, Azusa Pacific University, “Ancient Spiritualities Reflected in the Emergence of Scripture during the Second Temple Period”

Post-Doctoral Fellows

Ibrahim Abu-Ammar, Al-Quds University, “The Art and Architecture of the Hamra Palace in Andalusian Granada”

Mohammad Ghosheh, Al-Quds University, “The Social Life of Jerusalem in the Early and Middle Ottoman Period”

Salah H. Houdalieh, Al-Quds University, “The Development of Early Bronze Age Material Culture”

Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority, “The Exchange of Goods in the Early Bronze Age of the Southern Levant”

Nava Panitz-Cohen, Hebrew University of Jerusalem, “Iron Age I Stratigraphy and Pottery from Tel Beth-Shean”

Michael Press, Ashkelon Excavation Project, “The Iron Age Terracottas of Ashkelon and Philistia”

Stephen Rosenberg, Independent Researcher, “Architecture and Archaeology of the Tobiad Estate at Araq al-Amir in Jordan”

Hamed J. Salem, Birzeit University, “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Alison Schofield, University of Denver, “Rethinking the Yahad: A Comprehensive Examination of the Cave 4 Versions of Serekh ha-Yahad ”

Itzhaq Shai, Bar-Ilan University, “Embracing Script and Language as Criteria to Globalization”

Karen Stern, University of Southern California (CAORC Fellow), “Jewish Culture of Roman North Africa”

Research Fellows

Jamal Bargouth, Palestinian Institution for Cultural Landscape Studies (al-Mashhad), “The Contributions of the Orientalism Movement in the Agenda of Archaeological Research in Palestine (1800–1948)”

Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority, “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne–Ekron”

John Walton Burnight, University of Chicago (Fulbright Fellow), “Poetic Parallelism in Job’s First Speech Cycle”

Deborah Cassuto, Bar-Ilan University, “The Textile Industry in Iron Age Levant: a Contextual Approach”

Amir Golani, Israel Antiquities Authority, “The Development, Significance and Function of Jewelry and the Jeweler’s Craft in the Land of Israel during the Iron Age II”

Tina Greenfield, Independent Scholar, “The Zooarchaeology of Ancient Tushhan—The Neo-Assyrian Provincial Capital in Southeast Turkey”

Malka Hershkovitz, Nelson Glueck School of Biblical Archaeology, “A Corpus of Hellenistic–Roman Glyptics in Eretz Israel”

Bronwen Manning, Hebrew University of Jerusalem, “Roots of Monotheism: The Late Iron Age and the Persian Period—A Material Culture Comparison”

Chloe Massey, Kenyon Institute, Jerusalem, “Jewish Methods of Conflict Resolution Based on Biblical, Rabbinic, and Other Traditional Jewish Sources”

Claire Pfann, University of the Holy Land, “The Testament of Abraham”

Stephanie Pryor, University of Missouri–Columbia, “Imaging Female Rulers in Syria-Palestine and Arabia (4th Century BCE–3rd Century BCE)”

Khader Salameh, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem, “The Inscriptions from the Islamic Museum, al-Haram al-Sharif: From the Roman to the Ottoman Period”

Daniel Santimore, Gordon College, MA (Fulbright Fellow), “Philistine Cultic Forms of the Iron Age I”

Issa Sarie, Hebrew University of Jerusalem, “Paleodiet and Bio-Cultural Practices of the Neolithic Ain Ghazal Inhabitants of Jordan”

Ross Voss, Ashkelon Excavation Project, “The Middle Bronze Age Gates at Ashkelon”

Alexander Zukerman, Hebrew University of Jerusalem, “The Iron Age I Ceramic Corpus from Fields III and IV at Tel Miqne–Ekron”



Annual Professor:

Anson Rainey (Tel Aviv University) (Emeritus), “Detailed Commentary on all of the Tell el-Amarna Letters”

Louise Hitchcock (University of Melbourne), “‘Do you see a man skillful in his work? He will stand before kings:’ Exploring Interconnections in Aegean and Levantine Architecture”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Seth Sanders (Independent Researcher), “The Archaeology of Writing: Provenanced Judean Inscriptions from the Iron Age IIB as Evidence for Israelite Literacy and State Formation”

Ann Killebrew (Pennsylvania State University), “Tel Miqne-Ekron Report of the 1985-1987 and 1990 Excavations in Field INE: The Iron Age”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Benjamin Dolinka (University of Liverpool), “Horvat Dafit: Final Report on the Rudolph Cohen Excavations at a Nabataean and Roman Structure in the South-Western Wadi Arava Valley, 1983-1984”

George A. Barton Fellow:

Matthew Suriano (University of California at Los Angeles), “The Jerusalem Tumuli and the Royal Funerary Cult of Judah”

Samuel H. Kress Fellows:

Marina Mihaljevic (Princeton University), “Constantinopolitan Architects, Local Labor – Aspects of Middle Byzantine Architecture in the Provinces”

Christine Thompson (University of California at Los Angeles), “Silver in the Age of Iron and the Orientalizing Economies of Archaic Greece”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Mary Larkum (University of Massachussetts, Amherst), “Foodways and Ethnicity in the South Levantine Early Iron II (10th – 8th Centuries): A Microscopic Perspective”

Edward Silver (University of Chicago), “The Schools of Jeremiah: Signs, Symbols and Text Formation in the Book of Jeremiah”

Tzemah Yoreh (Hebrew University), “‘The Yahwistic Source’ Unity, Authorship and Reduction (E,J,P Sources – A Reevaluation)”

Karen Britt (University of Louisville), “‘Heaven on Earth: The Role of Architectural Decoration in the Creation of Sacred Space in Byzantine Palestina and Arabia”

Andrew W. Mellon Fellows:

Tomasz Polański (Jagiellonian University of Cracow), “Christian Art in Oriental Literatures, Greek, Syriac and Coptic Sources”

Lukáš Pecha (University of West Bohemia, Pilsen, Czech Republic), “The Administrative Structure of the Old Babylonian State under Samsu-Iluna”

Jan Dušek (Charles University, Prague, Czech Republic), “Critical Study of the New Epigraphic Evidence Related to the History of the Province of Samaria From the End of the Persian Period to the Roman Period/4th century BCE – 1st Century CE”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Marwan Abu Khalaf (Al-Quds University), “Islamic Jerusalem”

Tzvi Abusch (Brandeis University), “Mesopotamian Witchcraft Literature”

Eliot Braun (Israel Antiquities Authority) (Emeritus), “Researching Early Levels at Megiddo”

Jeffrey Chadwick (Brigham Young University Jerusalem Center), “Assyrian and Judean Influence at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) During Iron Age II-B”

Susan Cohen (Montana State University), “Tell Zahara: A Case Study for the Middle Bronze II Period in the Jordan Valley”

Trude Dothan (Hebrew University) (Emerita), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I: Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn (Israel Antiquities Authority), “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson (Independent Researcher), “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Naomi Koltun-Fromm (Haverford College), “Biblical History and Archaeology on the Main Line”

Aren Maeir (Bar-Ilan University), “The Development and Transformation of Philistine Culture: The View from the Iron IIA”

Hani Nur-el-Din (Al-Quds University), “Symbolism and Cult Practice – Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Stephen Pfann (University of the Holy Land), “An Anthropological Study of the Site of Qumran and its Texts”

Joan Schneider (University of California, Riverside), “Refining the Search for Basaltic Quarries and Workshops in Northern Israel: A GeoArchaeological Approach”

Kathryn Smith (Azusa Pacific University), “Matthew, Mimesis, and Memory: A Literary/Stratigraphic Approach to the Gospel of Matthew”

Kent Sparks (Eastern University), “The Ethnogenesis of Ancient Israel”

Yuri Stoyanov (Kenyon Institute, Jerusalem), “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha (Palestinian Department of Antiquities), “The Excavation of Tawaheen es-Sukker, Jericho”

Dieter Vieweger (German Protestant Institute of Archaeology), “Die Chronologie das Nekropole von Tamassos-Lambertis”

Anna de Vincenz (Independent Researcher) (Miqne Fellow), “Ceramic and Small Finds from the Excavations in Ramle”

Samuel R. Wolff (Israel Antiquities Authority), “Renewed Excavations at Tell Gezer”

Post-Doctoral Fellows

Ibrahim Abu-Ammar (Al-Quds University), “The Art and Architecture of the Hamra Palace in Andalusian Granada”

Jill Baker (Independent Researcher), “The MB IIA Funeral Kit in Canaan”

Mohammad Ghosheh (Al-Quds University), “The Social Life of Jerusalem in the Early and Middle Ottoman Period”

Salah H. Houdalieh (Al-Quds University), “The Development of Early Bronze Material Culture”

Ianir Milevski (Israel Antiquities Authority), “Good Exchange in the Early Bronze Age of the Southern Levant”

Stephen Rosenberg (Independent Researcher), “Architecture and Archaeology of the Tobiad Estate at Araq al-Amir in Jordan”

Hamed Salem (Birzeit University), “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Anabel Zarzecki-Peleg (Hebrew University), “Trajectories of Iron Age Settlement in Northern Israel and their Implications for Chronology: The Iron Age IIA-IIB Transition Phase – Parallels with Other Periods and Cultures in the Eastern Mediterranean World”

Research Fellows

Rodney Aist (University of Wales at Lampeter), “The Image of Jerusalem in Hugebure’s ‘Vita Willibaldi’”

Jamal Bargouth (Palestinian Institution for Cultural Landscape Studies (al-Mashhad)), “Landscape of Ain Arik Village During the Ottoman Village”

Baruch Brandl (Israel Antiquities Authority), “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron”

Deborah Cassuto (Bar-Ilan University), “The Textile Industry in Iron Age Levant: a Contextual Approach”

Amir Golani (Israel Antiquities Authority), “The Development, Significance and Function of Jewelry and the Jeweler’s Craft in the Land of Israel during the Iron Age II Period”

Malka Hershkovitz (Nelson Glueck School of Biblical Archaeology), “Corpus of Hellenistic-Roman Glyptics in Eretz Israel”

Timothy Mackie (University of Wisconsin-Madison), “Scribal Hermeneutics in the Textual History of the Book of Ezekiel”

Tim Moore (Kenyon Institute, Jerusalem), “The Survival of Classical Greek Literature into the Early Islamic Period”

Claire Pfann (University of the Holy Land), “The Testament of Abraham”

Khader Salameh (Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem), “The Inscriptions from the Islamic Museum, al-Haram al-Sharif: From the Roman to the Ottoman Period”

Itzhak Shai (Bar-Ilan University), “Embracing Script and Language as Criteria to Globalization”

Ross Voss (Ashkelon Excavation Project), “The Middle Bronze Age Gate at Ashkelon”

Alexander Zukerman (Hebrew University), “The Iron Age/Ceramic Corpus from Field IV and Field III at Tel-Miqne Ekron”



Annual Professor:

Oded Borowski (Emory University), “The Iron Age Cemetery at Tell Halif”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Carolina Aznar (Harvard University), “Ethnicity and Exchanges during the Israelite Monarchic Period”

Scott Bucking (DePaul University), “Defining a New Discipline: Case Studies in Archaeo-papyrology from Byzantine Palestine”

Daniel K. Falk (University of Oregon), “Communal Order in the Dead Sea Scrolls and Early Christianity”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Jill Baker (Brown University), “The Funeral Kit in Early Bronze Age Canaan”

George A. Barton Fellow:

MiYoung Im (Bar-Ilan University, Israel), “Archaeological Evidence of Horses and Chariots during Iron Age II in the Land of Israel”

Samuel H. Kress Fellows:

Lisa Mahoney (Johns Hopkins University), “The Appeal of History: Assertion of Christian Identity in the Muslim World ”

Christine Thompson (University of California), “On the East Mediterranean Contributions to the Origins of Coinage”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Rodney Aist (University of Wales Lampeter, Wales, United Kingdom), “The Image of Jerusalem in Hugebure’s ‘Vita Willibaldi’”

Dan Machiela (University of Notre Dame), “The Genesis Apocryphon of Qumran Cave 1 in Light of Early Jewish Exegesis on the Patriarchal Narratives”

Nava Panitz-Cohen (Hebrew University of Jerusalem, Jerusalem), “Process of Ceramic Change and Continuity: Tel Batash in the Second Millennium BCE as a Test Case”

Andrew W. Mellon Fellows:

Przemyslaw Dec (Jagiellonian University, Krakow, Poland), “Dating the Dead Sea Texts on the Basis of Palaeographical and Epigraphical Analysis: Comparative Research and Other Topics”

Iskra Vladimirova Hristova-Shomova (Sofia University, Sofia, Bulgaria), “The Book of Job in the Byzantine and Slavic Middle Ages”

Octavian Nicolae Bounegru (Al. I. Cuza University Iasi, Romania), “The Oriental Influences on the Early Martyr Cults on the Lower Danube (3rd-4th Centuries): An Historical, Archaeological and Iconographical Approach”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Marwan Abu Khalaf (Al-Quds University), “Islamic Jerusalem”

Eliot Braun (Israel Antiquities Authority [Emeritus]), “Preliminary Research for Planned Monograph on EB Age”

Trude Dothan (Hebrew University [Emerita]), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I: Tel Miqne-Ekron”

Shimon Gibson (Independent Researcher), “Archaeological Perspectives on the John the Baptist Tradition”

Garth Gilmour (University of Oxford [Gezer Fellow]), “The Gezer Object Volume”

Aren Maeir (Bar-Ilan University), “The Development and Transformation of Philistine Culture: The View from Iron IIA”

Hani Nur-el-Din (Al-Quds University), “Symbolism and Cult Practice – Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Joan Schneider (University of California, Riverside), “Refining the Search for Basaltic Quarries and Workshops in Northern Israel: A GeoArchaeological Approach”

Hamdan Taha (Palestinian Department of Antiquities), “The New Palestinian Department of Antiquities: The History of its Development, 1994-2003”

Anna de Vincenz (Independent Researcher [Miqne Fellow]), “Quantification and Statistical Analysis of the Iron II Ceramic Corpus from Tel Miqne-Ekron”

Steven Weitzman (Indiana University), “A History of Jewish Civilization”

Samuel R. Wolff (Israel Antiquities Authority), “Tel Megadim, a Multi-period Site on the Carmel Coast, Israel: Final Report”

Post-Doctoral Fellows

Ibrahim Abu-Ammar (Al-Quds University), “The Art and Architecture of the Hamra Palace in Andalusian Granada”

Robert Allan (Kenyon Institute, Jerusalem), “A Corpus of Phoenician Inscriptions in Cyrpus”

Susan L. Cohen (Montana State University), “Tell Zahara: A Case Study for the Middle Bronze II Period in the Jordan Valley”

Mohammad Ghosheh (Al-Quds University), “Ayyubid Jerusalem: An Architectural and Historical Study”

Salah H. Houdalieh (Al-Quds University), “The Development of Early Bronze Material Culture in Palestine”

Laura Mazow (East Carolina University [Miqne Fellow]), “Stratigraphic Analysis of the Iron Age at Miqne – Field III”

Stephen Pfann (University of the Holy Land), “An Anthropological Study of the Site of Qumran and its Texts”

Kent Reynolds (University of Wisconsin), “The Ideology of Psalm 119”

Stephen Rosenberg (Independent Researcher), “Architecture and Archaeology of the Tobiad Estate at Araq al-Amir in Jordan”

Research Fellows

David Ben-Shlomo (Hebrew University), “Analysis of Small Finds of the Iron Age I from Tel Miqne-Ekron: Terracottas, Clay Objects, Seals, Sealings and Ivory Objects”

Baruch Brandl (Israel Antiquities Authority), “The Analysis of the Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron”

Deborah Cassuto (Bar-Ilan University), “A Social Interpretation of Loom Weights in Context: Bringing the Artifacts Home”

Amir Golani (Israel Antiquities Authority), “Iron Age Jewelry at Tel Miqne-Ekron”

Malka Hershkovitz (Hebrew Union College), “Corpus of Hellenistic-Roman Glyptics in Eretz Israel”

Wasfi Mohammed Kailani (Hebrew University), “Identities of Jewish Quarter Inhabitants between Holiness and Mundane Boundaries: A Fieldwork Project in the Old City of Jerusalem”

Ianir Milevski (Israel Antiquities Authority), “Stone Tools and Vessels from Tel-Miqne Ekron”

Tim Moore (Kenyon Institute, Jerusalem), “The Survival of Classical Greek Literature into the Early Islamic Period”

Elaine Myers (University of Toronto), “The Ituraeans and the Cult and Stelae of Har Sena’im”

Claire Pfann (University of the Holy Land), “Testament of Abraham”

Khader Salameh (Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem), “The Quran Manuscripts of the Islamic Museum”

Hamed J. Salem (Birzeit University), “Dynamic Stability and Change of the Palestinian Cultural Landscape, Birzeit Region as a Case Study”

Issa Sarie’ (Al-Quds University/Hebrew University), “Paleodiet and Bio-Cultural Practices of the Neolithic Ain Ghazal Inhabitants of Jordan”

Eric Tully (University of Wisconsin-Madison), “Comparative Study of Translations of the Hebrew Bible – LXX, Peshitta”

Christopher Tuttle (Brown University), “Nabataean Terracotta Figurines from the Negev: An Inquiry into Origin, Function, and Meaning”

Ross Voss (Ashkelon Excavation Project), “The Middle Bronze Age Gate at Ashkelon”

Anabel Zarzecki-Peleg (Hebrew University of Jerusalem), “Trajectories of Iron Age Settlement in North Israel and Their Implications for Chronology. The Iron Age IIA-IIB Transition Phase – Corollaries to Other Periods and Cultures in the Eastern Mediterranean World”

Alexander Zukerman (Hebrew University), “Iron I Ceramic Corpus – Field IV, Tel-Miqne Ekron”



Annual Professor:

Michael Daise (College of William and Mary), “Ritual Systems in the Qumran Library”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Jack Lundbom (University of Cambridge), “Commentary on Deuteronomy”

Robert Mullins (University of California, Los Angeles), “The University Museum Excavations at Beth-Shan (1927-1931): The Middle and Late Bronze Ages”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Benjamin Saidel (Independent Researcher), “The Sedentarization of the Bedouin in the Western Negev during the British Mandate”

George A. Barton Fellow:

Juan Manuel Tebes (Universidad de Buenos Aires), “The Socioeconomical Evolution of the Negev and Southern Jordan in the Iron Age”

Samuel H. Kress Fellow:

Jessica L. Nager (University of California, Berkeley), “Interaction between Near Eastern and Greek Styles in Phoenician Temples and its Significance for the Study of Acculturation in the Near East”

Samuel H. Kress Joint Athens/Jerusalem Fellow:

Maureen R. O’Brien (University of North Carolina, Chapel Hill), “The Septuagint Text and Pictorial Sources of the Vienna Genesis”

Educational and Cultural Affairs Fellows:

Donald T. Ariel (Tel Aviv University), “A Numismatic Approach to the Reign of Herod the Great”

Seth N. Klayman (Duke University), “Sukkot from the Bible to the Talmud”

Robert R. Duke (University of  California, Los Angeles), “Samaritan Literature at Qumran: An Assessment”

Andrew M. Smith (University of Maryland, College Park), “Nabatean and Palmyrene Identity, Community, and the Processes of State Formation in the Roman Near East”

Andrew W. Mellon Fellows:

Tibor Grüll (Saint Paul Academy, Budapest, Hungary), “A Prosopography to the Roman Civil and Military Administration during the First Jewish War”

Jolanta Mlynarczyk (Warsaw University/Polish Academy of Sciences), “Between Phoenicia and Galilee:  A Study of Local and Imported Ceramics from a Hellenistic and Roman Period Site of Shaar Ha-Amakim, Israel”

Marek T. Olszewski (Warsaw University), “Survival of Pagan Mythological Themes on Mosaics from the Eastern Provinces, Following the Abolition of Pagan Cults in the 4th-7th Centuries”

 

Associate Fellows

Senior Fellows

Marwan Abu Khalaf (Al-Quds University), “Islamic Jerusalem”

Trude Dothan (Hebrew University [Emerita]), “Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I: Tel Miqne-Ekron”

Shimon Gibson (Independent Researcher), “Archaeological Perspectives on the John the Baptist Tradition”

Garth Gilmour (University of Oxford [Gezer Fellow]), “The Gezer Object Volume”

Michael Heinzelmann (German Protestant Institute of Archaeology, Jerusalem), “Schedia, Alexandria’s Harbour on the Canopic Nile”

Izabela Jaruzelska (Warsaw University, Poland [Hebrew University Visiting Scholar]), “Prophets and the Political System in the Kingdon of Israel”

Aren Maeir (Bar-Ilan University), “The Development and Transformation of Philistine Culture: The View from Iron IIA”

Jodi Magness (University of North Carolina, Chapel Hill [Fulbright Fellow]), “The Publication of Pottery from the Excavations of the Roman Fort of Yotvata”

Hani Nur-el-Din (Al-Quds University), “The Early Bronze Age I Mediterranean Prototype of the ‘Arad House’”

Hamdan Taha (Palestinian Department of Antiquities), “The New Palestinian Department of Antiquities: The History of its Development, 1994-2003”

Anna de Vincenz (Independent Researcher [Miqne Fellow]), “Qualification and Statistical Analysis of the Iron II Ceramic Corpus from Tel Miqne-Ekron”

Samuel R. Wolff (Israel Antiquities Authority), “Tel Megadim, a Multi-period Site on the Carmel Coast, Israel: Final Report”

Post-Doctoral Fellows

Ibrahim Abu-Ammar (Al-Quds University), “The Art and Architecture of the Hamra Palace in Andalusian Granada”

Robert Allan (Kenyon Institute, Jerusalem), “A Corpus of Phoenician Inscriptions in Cyrpus”

Jill Baker (Brown University), “Mortuary and Funerary Customs of Middle Bronze IIB/C and Late Bronze Age Palestine”

Susan L. Cohen (Montana State University), “Excavations at Gesher: Analysis and Publication”

Mohammad Ghosheh (Al-Quds University), “The Ottoman Wall of Jerusalem”

Salah H. Houdalieh (Al-Quds University), “The Development of Middle Bronze II Material Culture in Palestine”

Stephen Pfann (University of the Holy Land), “The Use of Kinship Terminology among Second Temple Period Groups for Self-Identification and Definition of Group Boundaries”

Stephen Rosenberg (University College, London), “Architecture and Archaeology of the Tobiad Estate at Araq and al-Amir in Jordan”

Research Fellows

Jamal Bargouth, RIWAQ: Centre for Architectural Conservation, Ramallah; David Ben-Shlomo, Hebrew University; Baruch Brandl, Israel Antiquities Authority; Amir Golani, Israel Antiquities Authority; Wasfi Mohammed Kailani, Hebrew University; S. Rebecca Martin, University of California, Berkeley; Laura Mazow, University of Arizona; Ianir Milevski, Israel Antiquities Authority; Ingrid Moen,Duke University; Tim Moore, Kenyon Institute, Jerusalem; Elaine Myers, University of Toronto; Nava Panitz-Cohen, Hebrew University; Claire Pfann, University of the Holy Land; Khader Salameh, Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem; Hamed J. Salem, Birzeit University; Issa Sarie’, Al-Quds University/Hebrew University; Ross Voss, Ashkelon Excavation Project; Wiesiek Wieckowski, Warsaw University, Poland (Ashkelon Fellow); Alexander Zuckerman, Hebrew University



Annual Professor:

Timothy S. Laniak (Gordon-Conwell Theological Seminary), “The Leader as Shepherd in Ancient Israel”

National Endowment for the Humanities:

Tzvi E. Abusch (Brandeis University), “The Epic of Gilgamesh: Studies, the Magical Series Maglu: Edition”

Aleksandr Leskov (University of Pennsylvania), “The Impact of Nomads in the Ancient Near East in the 7th Century B.C.”

Edward F. Maher (University of Illinois at Chicago), “The Iron Age I Faunal Remains from the Field III Excavations at Tel Miqne-Ekron”

Samuel R. Wolff (Israel Antiquities Authority), “Tell Megadim, A Multi-period Site on the Carmel Coast, Israel.”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:

Benjamin Saidel (Independent Researcher), “On the Fringe of Society? Archaeological Perspectives on Pastoral Society”

George A. Barton Fellow:

Laura Mazow (University of Arizona), “Competing Material Culture: Philistine Settlement at Iron I Ekron”

Samuel H. Kress Fellow:

  1. Rebecca Martin (University of California, Berkeley), “Local Tastes and Attic Imports: The Implications of Symposion Vessels at persian-Hellenistic Dor”

Samuel H. Kress Joint Athens/Jerusalem Fellow:

Nicholas Hudson (University of Minnesota), “Connecting Households to History in the Roman East”

Educational and Cultural Affairs Fellows:

Jill Baker (Brown University), “Mortuary and Funerary Customs of the Middle Bronze IIB/C and Late Bronze Age Palestine”

Scott Bucking (DePaul University), “Another Enigmatic Ostracon from Halutza: Archaeological and Papyrological Approaches to Interpretation”

Timothy Fries (Graduate Theological Union, Berkeley)

Morag M. Kersel (University of Cambridge), “Buying the Past: Managing the Trade in Antiquities”

Christopher MacEvitt (Dartmoth College)

Andrew W. Mellon Fellows:

Michael Bieniada (Warsaw University, Poland), “The Origin of Khabur Ware in Syria and MB IIA Pottery of Palestine. How these Two Wares are Related”

Izabela Jaruzelska (Warsaw University, Poland), “Officialdom and Social Organization in the Book of Kings”

Anna Maria Malecka (Wyszynski University, Poland), “Gems, Jewels and Jewelry of the Arab Courts”

Richard J. Scheuer Fellow:

Eveline van der Steen (Groningen University, the Netherlands), “Nelson Glueck’s Survey of Eastern Palestine: Analysis of Settlement Patterns”



Annual Professor:

David E. Aune (University of Notre Dame), “Text and Commentary on the Testament of Solomon”

National Endowment for the Humanities (NEH) Fellows:

Franak Hilloowala (Mesa Southwest Museum), “An Examination of the Khirbat al-Mafjar Artifacts at the Rockefeller Museum for the Purpose of Providing Updated Interpretive Text for the Museum Exhibit”

Tom McCollough (Centre College),“Final Report, Field II” (Roman Theater), University of South Florida, Excavations at Sepphoris”

George A. Barton Fellow:

Issa Sarie’ (Al-Quds University / Hebrew University), “Paleodiet and Bio-Cultural Practices of Neolithic Ain Ghazal Inhabitants in Jordan”

Samuel H. Kress Fellow:

Carolina A. Aznar (Harvard University), “Decorative Patterns of Phoenician Pottery and their Significance for the Study of Trade Relations in the Southern Levant during Iron Age II (1,000-600 B.C.E.)”

Samuel H. Kress Joint Athens/Jerusalem Fellow:

Kära Schenk (Johns Hopkins University), “The Dura-Europos Synagogue Frescoes: Priestly Patronage and the Image of the Temple”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:

Andrew Gross (New York University), “Land Tenure in Palestine in the 1st-2nd Centuries CE”

Christopher MacEvitt (Princeton University), “Crusaders and Local Christian Communities, 1097-1187”

Laura Mazow (University of Arizona), “Competing Material Culture, Philistine Settlement at Iron I Ekron”

James A. Montgomery Fellow / Ernest S. Frerichs Program Coordinator:

Benjamin Saidel (University of Arizona), “Ethnoarchaeological Investigations of Bedouin Settlements: The Hajar House Revisited”

Andrew W. Mellon Fellows:

Tibor Grull (Saint Paul Academy, Budapest, Hungary), “Jewish Epigraphy in the Roman Age”

Piotr Muchowski (Adam Mickiewicz University, Poznon, Poland), “Qumran Orthography in Diachronic Perspective”

Svetozara Georgieva Ratseva-Hristova (University of Veliko,Turnovo, Bulgaria), “‘Holy Mary in Passion’ – Origin and Semantics in the Context of Byzantine and Post-Byzantine Image Traditions”

Mihail Zahariade (University of Lower Danube, Galatzi, Romania), “Rome and Persia: Propaganda Diplomacy and War in the Middle East between A.D. 280-300”



Annual Professor:

Sharon Herbert (Kelsey Museum, University of Michigan), “Bulla Archive at Tel Kedesh”

National Endowment for the Humanities (NEH) Fellows:

Fabian Udo (University of Notre Dame), “To Caesar What is Caesar’s: Tribute and Taxes in Early Roman Palestine”

Mark S. Becker (University of Colorado), “Reconstructing Prehistoric Settlement Patterning of Levantine Sites”

George A. Barton Fellow:

James G. Schryver (Cornell University), “The Late Phases and Destruction Sequence at the Promontory Palace at Caesarea”

Samuel H. Kress Fellow:

Abigail S. Limmer (University of Arizona), “Identifying Amulets in the Southern Levant, Iron Age II”

Samuel H. Kress Joint Athens/Jerusalem Fellow:

Henrietta L. Wiley (Harvard University), “Gather to my Feast: YHWH as Sacrificer in the Biblical Prophets”

Educational and Cultural Affairs (ECA), Fellows [formerly known as United States Information Agency (USIA) Fellows]:

Kerry L. Adams (University of Arizona), “Toward an Archaeology of Pilgrimage: An Ethnoarchaeological Investigation of Shrine Site Evolution”

Nathaniel B. Levtow (Brown University), “Polemics Against Iconic Worship Practices in the Hebrew Biblical Tradition”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellow/Program Coordinator:

Robert Mullins (Hebrew University), “Beth Shean During the Reign of the Eighteenth Dynasty”

Andrew W. Mellon Fellows:

Edward Dabrowa (Jagiellonian University, Krakow, Poland), “The Hasmoneans – Between Orthodoxy and Hellenization”

Marta Guzowska (Warsaw University, Poland), “International Taste at Levantine Communities in the Late Bronze Age”

Mihai-Liviu Petculescu (Muzeul National de Istorie al Romaniei, Romania), “Eastern Influences on the Roman Military Equipment in the 1st – 3rd Centuries A.D.”



Annual Professor:

Susan Sheridan (University of Notre Dame), “Byzantine St. Stephen’s: Reconstructing Life in Antiquity from a Biocultural Perspective”

National Endowment for the Humanities (NEH) Fellows:

John Kampen (Bluffton College, 4 mos.) ,“Diverse Wisdom Texts from Qumran”

Marion Holmes Katz (Mt. Holyoke College, 8 mos.), “‘Welcome, O Prophet!’: Emotion and Orthodoxy in the Development of the mawlid”

Benjamin Saidel (Harvard University), “Tribes and States in the Southern Levant”

George A. Montgomery Fellow / Program Coordinator:

Robert Mullins (Hebrew University), “Beth Shean During the Reign of the Eighteenth Dynasty”

George A. Barton Fellow:

Edward F. Maher (University of Illinois at Chicago), “Food for the Gods: The Identification of Sacrificial Faunal Assemblages in the Ancient Near East”

Samuel H. Kress Fellow

Karen Christina Britt (Indiana University, 8 mos.), “Mosaics in Early Byzantine Churches of Palestine: Innovation or Replication?”

Samuel H. Kress Joint Athens-Jerusalem Fellow:

Peter G. van Alfen (University of Texas at Austin), “The Modes and Mechanisms of Greek-Levantine Trade in the 5th and 4th Centuries BCE”

Islamic Studies Fellow: (no appointment for the year 2000-2001)

United States Information Agency (USIA) Fellows:

Susan L. Cohen (Harvard University), “The Relationship of Middle Bronze Age IIA Canaan to Middle Kingdom Egypt”

Michael Mathias Homan (University of California, San Diego), “‘What Shall We Drink?’: A Study of Biblical Beverages”

Jonathan David Lawrence (University of Notre Dame, 5 mos.), “‘Living Water’ Investigating the Development of Jewish Ritual Bathing and Christian Baptism”

Louise Hitchcock (University of California, Los Angeles, 5 mos.), “Daedalos in the East: Exploring Interconnections in Aegean and Levantine Architecture”

Andrew W. Mellon Fellows:

Miroslav Barta (Charles University, Czech Republic), “The Interactions of Egypt, Sinai and Southern Palestine during the  Late Old and the Middle Kingdoms (EB IV – MB II A)”

Mariusz Burdajewicz (National Museum in Warsaw, Poland), “The Typology of the Pottery from Khirbet Qumran (French excavations 1953-1956)”

Jozef Hudec (Slovak Academy of Sciences, Slovakia), “Scarabs and Scaraboids in Slovak Collections”

Petr Skrdla (Institute of Archaeology of the Academy of Sciences, Czech Republic), “Comparison of Near Eastern and Moravian Early Upper Paleolithic Knapping Technologies”



Annual Professor:

Piotr Bienkowski (Liverpool Museum, 3 mos.), “Excavations at Busayra in Southern Jordan: Final Report”

James Phillips (University of Illinois, Chicago, 7 mos.), “The Upper Paleolithic Settlement of the Judean Desert”

George W. Barton Fellow:

Elaine Myers (University of Toronto), “The Ituraeans and the Cult and Stelae of Har Sena’im”

Islamic Studies Fellow:

Robert Schick (Albright Institute), “The Archaeological Sites of Jerusalem”

Samuel H. Kress Joint Athens/Jerusalem Fellow:

Thea Politis (University of Reading, UK), “Selected Technological, Iconographic and Stylistic Studies of Bronze Age Jewelry”

Samuel H. Kress Fellow:

Alexandra Retzleff (University of North Carolina, Chapel Hill), “Roman Theatres in the Near East: Archaeological Evidence for Spectacles in a Multi-functional Orchestra”

Andrew W. Mellon Fellows:

Jolanta Mlynarczyk (Polish Academy of Sciences), “Warsaw Table Pottery (Fine Wares) at Tell Keisan, Israel, during the Persian and Hellenistic Periods”

Tomasz Polanski (Jagiellonian University, Cracow, Poland), “History and Myth: The Orient in Classical Art Description”

Ilona Skupinska-Lovset (University of Lodz, Poland), “Architectural Decoration in Roman Period Settlements on the Northern Shores of the Sea of Galilee”

Peter Vargyas (Janus Pannonius University, Pecs, Hungary), “Premonetary Use of Silver in the Ancient Near East and the Unpublished Silver Hoard from Tell Ajjul at the Rockefeller Museum, Jerusalem”

James A. Montgomery Fellow and Program Coordinator:

Robert Mullins (Hebrew University), “Beth Shean During the Reign of the Eighteenth Dynasty”

National Endowment for the Humanities Fellows:

Zbigniew Fiema (unaffiliated, 6 mos.), “Southern Jordan and the Negev – Comparative Studies in Byzantine Urbanism and Ecclesiastical Architecture”

Yorke Rowan (University of Georgia, 6 mos.), “Cult, Cache or Commodity? – Comparison of Intentional Artifact Deposits as Symbolic Practice During Late Prehistory in the Southern Levant”

Stephen Shoemaker (Florida State University), “The Kathisma Church and the Origins of the Cult of the Virgin in Early Byzantine Palestine”

United States Information Agency Junior Research Fellows:

Melissa Aubin (Florida State University), “The Byzantine Remains from the Sepphoris Acropolis”

Yorke M. Rowan (University of Georgia, 6 mos.), “Cult, Cache or Commodity? – Comparison of Intentional Artifact Deposits as Symbolic Practice During Late Prehistory in the Southern Levant”

Iman Saca (University of Illinois, Chicago), “Re-Analysis of the Levantine Upper Paleolithic”